سرخط خبرها
خانه / اخبار حوزه و دانشگاه / بانک جهانی به بزرگ‌ترین اقتصاد شرق هشدار داد/۲۰۱۹ رکوردزنی کسری آمریکا را قطع نکرد/ ترامپ، یهود را بر صندلی "بانک جهانی" نشاند/ سیل به جان نفت افتاد

بانک جهانی به بزرگ‌ترین اقتصاد شرق هشدار داد/۲۰۱۹ رکوردزنی کسری آمریکا را قطع نکرد/ ترامپ، یهود را بر صندلی "بانک جهانی" نشاند/ سیل به جان نفت افتاد


حوزه/ چشم انداز برترین اخبار ایران و جهان در ۲۴ ساعت گذشته، با گزینش اهمّ رویدادهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی از رسانه های مختلف در بسته‌ی خبری صبحگاهی تقدیم حضور کاربران محترم «خبرگزاری حوزه» می‌گردد،انتظار داریم با ارائه نظرات ارزشمند شما فرهیختگان گرامی، پویش روزافزون آن را شاهد باشیم.

بانک جهانی به بزرگ‌ترین اقتصاد شرق اروپا  هشدار داد

بانک جهانی نسبت به کاهش رشد اقتصادی و افزایش کسری بودجه لهستان هشدار داد.بانک جهانی در گزارشی به دولتمردان لهستانی هشدار داد به دلیل کاهش رشد اقتصادی جهان و کمبود نیروی کار ماهر داخلی، رشد اقتصادی لهستان در سال ۲۰۱۹ به حدود ۴ درصد کاهش خواهد یافت. سال گذشته لهستان با رشد ۵ درصدی سریع‌ترین نرخ رشد در بین کشورهای اروپای شرقی را از آن خود کرده بود.بانک جهانی هم‌چنین هشدار داده است اگر چه در کوتاه مدت افزایش مخارج دولتی به تقویت رشد اقتصادی کمک خواهد کرد، اما در بلندمدت منجر به افزایش کسری بودجه خواهد شد. این بانک کسری بودجه لهستان را برای سال ۲۰۱۹ معادل ۱.۴ درصد و برای سال ۲۰۲۰ معادل ۱.۶ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور پیش بینی کرده است که حدود سه برابر کسری بودجه ۰.۵ درصدی این کشور در سال گذشته است.کارلوس پینورا، مدیر بخش لهستان و کشورهای حوزه بالتیک در بانک جهانی گفت: اقتصاد لهستان هنوز در حال رشد بالاتر از متوسط نرخ رشد اتحادیه اروپا است و نرخ بیکاری پایین در کنار رشد نیرومند سطح دستمزدها به تقویت مصارف خصوصی منجر شده است. سرمایه گذاری نیز چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی رو به افزایش است. وی افزود: با این حال انتظار داریم وضعیت مالی لهستان به زودی دستخوش تغییراتی شود.

 

۲۰۱۹رکوردزنی کسری  آمریکا را قطع نکرد

در ۲۰۱۸ علی‌رغم رکوردزنی صادرات آمریکا حجم واردات و کسری تراز تجاری این کشور نیز رکورد زد ولی نکته جالب در این میان تغییر در تراز تجارت دوجانبه میان آمریکا و برخی کشورهای جهان از جمله ایران است؛ تغییری که در اوج تحریم‌های آمریکا علیه ایران رخ داد. اقتصاد آمریکا با ۱۹٫۳۹ تریلیون دلار،‌ 24.4 درصد از اقتصاد جهان را در اختیار دارد و به‌نوعی بزرگترین اقتصاد دنیا است، اما با این همه، اقتصاد آمریکا در سال ۲۰۱۸، تراز منفی ۸۷۹ میلیارد دلاری را ثبت کرد، این در حالی است که در سال ۲۰۱۸ آمریکا توانست هم در بخش صادرات، هم در واردات و هم در کسر تراز تجاری خود، رکوردزنی کند. این اتفاق در شرایطی رخ داد که آمریکا حتی با وجود بالابردن تعرفه واردات، به‌خصوص در مواجهه با چین، نتوانست تراز تجاری خود را از تراز منفی به تراز مثبت تغییر وضعیت دهد.قابل توجه است که بیش از ۴۷ درصد از واردات امریکا از مجموع سه کشور چین، مکزیک و کانادا صورت می گیرد. تراز تجاری امریکا در سال ۲۰۱۸ با کل کشورهای جهان تضعیف شده و کسری تجاری آن از ۷۹۵٫۶ میلیارد دلار به ۸۷۸٫۷ میلیارد دلار رسیده که از افت ۱۰٫۴ درصدی برخوردار است. مهم ترین عوامل موثر در تضعیف تراز تجاری امریکا،  افزایش ۴۳٫۶ میلیارد دلاری تراز منفی تجاری امریکا با چین است که مشارکت این کشور در تضعیف کسری تجاری امریکا، ۵٫۵ واحد درصد است. بعد از کشور چین، کسری تجاری امریکا با مکزیک هم در سال ۲۰۱۸ به میزان ۸٫۶ میلیارد بیشتر شده که سهم مکزیک در تضعیف ۱۰٫۴ درصدی تراز تجاری امریکا در این سال، ۱٫۳ واحد درصد است.سومین کشور با بالاترین تاثیرگذاری بر افزایش کسری تجاری امریکا، کشور ایرلند است که تراز تجاری آن با امریکا در این سال به منفی ۴۶٫۸ میلیارد دلار رسیده و سهم آن در تضعیف تراز تجاری امریکا حدود ۱٫۱ واحد درصد است.  کسری تراز تجاری امریکا با آلمان هم در سال ۲۰۱۸، افزایش یافته و به ۶۸٫۲ میلیارد دلار رسیده که مشارکت آن در رشد کسری تجاری امریکا ۰٫۶ واحد درصد است.

 

ترامپ، یهود را بر صندلی "بانک جهانی" نشاند

دیوید مالپَس، اقتصاددان و دیپلمات ارشد وزارت خزانه‌داری (اقتصاد) و وزارت خارجه‌ی ایالات متحده، و مشاور ارشد دونالد ترامپ، به ریاست پنجساله‌ی بانک جهانی برگزیده شد. وی در دوره‌ی رونالد ریگان، به عنوان معاون وزارت خزانه‌داری، و در دوره‌ی جرج دبلیو بوش، به عنوان دیپلمات برجسته در وزارت خارجه آمریکا خدمت می‌کرد.دیوید رابرت مالپَس، در بهار ۲۰۱۶ به‌عنوان مشاور ارشد اقتصادی به کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ پیوست؛ چهار ماه بعد، در اول سپتامبر (شهریور) ۲۰۱۶، سرمقاله‌ای در نیویورک‌تایمز با عنوان «چرا اقتصاد ما نیازمند "ترامپ" است» منتشر کرد و به دفاع تمام‌قد از نامزد مورد نظرش پرداخت. وی پس از پیروزی ترامپ، در سال ۲۰۱۷ معاونت امور بین‌الملل وزارت خزانه‌داری ایالات متحده را عهده‌دار شد.فشار آمریکاییها موجب شد، جیم یانگ کیم، رئیس فعلی بانک جهانی، سه سال پیش از پایان دوره‌ی مسئولیتش، آن را رها کند و کرسی ریاست را به مالپس واگذارد. ترامپ، دوماه قبل، بطور ویژه وی را برای تصدی مسئولیت پنج‌ساله‌ی بانک جهانی پیشنهاد داد، که به اتفاق آرا توسط هیئت اجرایی به تصویب رسید. دوره‌ی ریاست این دیپلمات کهنه‌کار آمریکایی بر بانک جهانی، از ۹ آپریل (دو روز بعد) آغاز خواهد شد. مالپس متولد ۱۹۵۶ در میشیگان آمریکا، و دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی فیزیک دانشگاه کلرادو (کارشناسی)، ام‌بی‌ای در دانشگاه دنور (کارشناسی ارشد)، و اقتصاد بین‌الملل در مدرسه وزارت خارجه‌ی دانشگاه جورج تاون (دکتری) است.همسر مالپس – عادله – نیز دختر هرمان اوبرمایر ژورنالیست سرشناس یهودی آمریکایی است. با وجود اینکه وی تلاش می‌کند تبار یهودی خود را پنهان نماید، «تایمز اسرائیل» روز گذشته از یهودی بودن او پرده برداشت.

 

سیل به جان نفت افتاد

مسئولان عراقی ساکنان بغداد پایتخت این کشور را از وقوع احتمال سیل در سه روز آینده هشدار دادند.این هشدار پس از بالا آمدن سطح آب رودخانه دجله روی داد و در اثر وارد شدن سیل از ایران، سه روستای "اميلحه"، "زويده"، و "الشويطی" در شرق استان میسان زیر آب رفتند.همچنین مسئولان عراقی ساکنان حومه رودخانه ها را از خطر وقوع سیل احتمالی و دور شدن شهروندان از مسیل ها اطلاع رسانی کردند.از سوی دیگر بر اثر بالا آمدن سطح نفت در استان بصره ـ ۵۹۰ کیلومتری بغداد ـ احتمال ورود سیل به چاه های نفت در این استان می رود و سیل هایی که از ایران وارد عراق شده است چاه نفتی "مجنون" یکی از بزرگترین چاه های نفتی عراق را محاصره کرده است.متخصصان امر می گویند اگر آب ها وارد چاه نفتی مجنون شوند خسارت وارده هشت میلیارد دلار تخمین زده می شود.

 

آمریکا دلارهای صلیب سرخ را بلوکه کرد

دکتر «علی لاریجانی» رئیس نهاد قانونگذاری کشور با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها مانع کمک صلیب سرخ به هلال احمر شدند، بیان داشت: صلیب سرخ نهادی بوده که برای کمک‌رسانی در بخش‌هایی که مشکل پیدا می‌کنند، ایجاد شده اما آمریکایی‌ها مانع کمک این نهاد به ایران شدند و به دروغ در بیانیه‌ای اعلام کردند که آماده کمک به ایران هستند.رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حتی یک دلار از طریق صلیب سرخ به هلال احمر کمک نشده است، ادامه داد: اقدام آمریکایی‌ها برای جلوگیری از کمک صلیب سرخ به هلال احمر در شرایطی که عنوان می‌کند ابرقدرت هستم و می‌خواهم دنیا را مدیریت کنم برای این کشور رذیلت است. دکتر لاریجانی با تاکید بر اینکه ایران مسئولیت شناسی خود را به خوبی نشان داده است، افزود: در حالی که ایران براساس برجام حق خروج از توافق هسته ای را داشت، اما از آن خارج نشد تا امید در عرصه بین‌المللی از بین نرود.وی با بیان اینکه آمریکایی ها علاوه بر خروج از توافق هسته ای با ایجاد یک گروه از پارتیزان اقتصادی، تماس با تجار و شرکتهای تجاری کشورها از همکاری آنها با بازرگانان ایرانی جلوگیری به عمل می آورند، افزود: ما با این مانع تراشی‌ها چه می‌توانیم انجام دهیم؟ عده ای معتقند که ایران نیز توافق هسته را برهم بزند که این نیز یک راه است اما مشکل را حل نمی کند، بلکه رفع مشکل اقتصادی در کشور به یک تئوری اقتصادی نیاز دارد و بنا بر تاکیدات مقام معظم رهبری باید از همه ظرفیت‌ها از جمله نیروی انسانی، منابع مالی و انرژی در جهت تولید و کارآفرینی استفاده کرد که در این صورت می توان پایداری اقتصادی بهتری در برابر تکانه های اقتصادی بین‌المللی داشت.

 

فتا به هرگونه اقدام اقتصادی سیلی هشدار داد

سرهنگ تورج کاظمی رئیس پلیس فتا تهران بزرگ در خصوص اعلام شماره حساب توسط برخی از اشخاص ورزشی کشور و افراد معروف به منظور جمع آوری وجوهات نقدی مردمی برای کمک به سیل زدگان کشور، اظهار کرد: هر آن چه که مرجع قضایی در خصوص جمع آوری کمک های مردمی برای سیل زدگان توسط افراد و مراکز خیریه اعلام کرده است بر اساس آن عمل خواهیم کرد.وی پاسخ به اینکه آیا حساب این افراد مسدود خواهد شد یا خیر؟ افزود: پلیس به صورت خودجوش اقدامی در این خصوص انجام نخواهد داد؛ بنابراین هیچ حسابی توسط پلیس مسدود نخواهد شد.رئیس پلیس فتا پایتخت خاطرنشان کرد: تنها توصیه ما به شهروندان این است که وجوهات نقدی کمک به سیل زدگان را به حساب‌های نهاد‌های دولتی و رسمی کشور واریز کنند نه به حساب افراد و اشخاص، هر چند که این افراد مشهور و معروف باشند.گفتنی است؛ چندی پیش جواد جاویدنیا معاون امور فضای مجازی دادستان کل کشور از مسدود شدن حساب‌هایی که از سوی سلبریتی‌ها به هموطنان برای کمک به سیل زدگان اطلاع رسانی می‌شوند، خبر داد.

 

مراجع تقلید دست پویش سیل‌زدگان را گرفتند

مراجع عظام تقلید همانند دیگر هموطنان نیکوکار، به کمک مردم گرفتار سیل در استان‌های مختلف کشور آمدند.آیات عظام نوری همدانی، مکارم شیرازی و نماینده آیت‌الله سیستانی و همچنین آیت الله سعیدی، اعرافی و…، با اختصاص کمک‌های خود به کمیته امداد، در ارائه خدمات به مردم سیل زده مشارکت کردند.براساس این گزارش، مردم نیکوکار ایران می‌توانند با مشارکت در پویش «به نیکی سخت‌ها آسان شود» و با شماره‌گیری کد #۹۹*۸۸۷۷* یا از طریق واریز کمک‌های خود به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۹۰۰۰۰۱۰۰۰ و یا شماره حساب ۳۳۳۳ نزد بانک ملی ایران با شماره سیبای ۰۱۰۳۳۳۳۳۳۳۰۰۰ در بازسازی منازل تخریب شده در سیل و تهیه اقلام ضروری سیل‌زدگان سراسر کشور مشارکت کنند.

 

ترامپ برای  بهره دیوار کشید

رئیس‌جمهور آمریکا از مقامات بانک مرکزی این کشور خواست با کاهش نرخ بهره به افزایش رشد اقتصادی کمک کنند.ترامپ در تازه‌ترین تلاش خود برای اثرگذاری بر تصمیمات مقامات بانک مرکزی آمریکا از آنها خواست با کاهش نرخ بهره و اتخاذ سیاست‌های محرک به افزایش رشد اقتصادی این کشور کمک کنند. ترامپ بار دیگر با انتقاد از افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ گفت: آنها رشد ما را پایین نگه داشتند و افزود که فدرال رزرو می‌تواند کارهای بیشتری برای کمک به رشد اقتصادی آمریکا انجام دهد.در شرایطی که نرخ بیکاری آمریکا در پایین‌ترین سطح خود از سال ۱۹۶۹ قرار دارد، کمرنگ شدن نتایج لایحه کاهش مالیاتی و جنگ تجاری دولت ترامپ با چینی‌ها، شرکت‌های آمریکایی را تحت تأثیر قرار داده است و بیشتر پیش بینی‌های اقتصادی حاکی از کاهش رشد اقتصادی آمریکا در سال جاری است. خبری که با توجه به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ خبر مثبتی برای ترامپ و دولتش محسوب نمی‌شود.سال گذشته بانک مرکزی آمریکا چهار مرتبه نرخ بهره را افزایش داد که افزایش چهارم با واکنش منفی شدید بازارهای بورس و ارز آمریکا مواجه شد. به دنبال این اتفاق جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا به فعالان بازارهای مالی اطمینان داد که این بانک آماده شنیدن نظرات آنها است و هر حرکت دیگری در زمینه نرخ بهره با توجه به وضعیت بازارها تعیین خواهد شد.

 

کرکره صرافی‌ها سنگین بالا رفت

همزمان با آغاز به کار بسیاری از کسب و کارها بعد از تعطیلات نوروزی ۹۸، کرکره صرافی‌های بانکی با دلار ۱۳۲۰۰ تومانی بالا رفت.با آغاز به کار بسیاری از کسب و کارها بعد از تعطیلات نوروزی ۹۸، کرکره صرافی‌های بانکی ۱۷ فروردین ماه، با دلار ۱۳۲۰۰ تومانی بالا رفت.البته صرافی‌های بانکی در تعطیلات رسمی نوروز هم مشغول به کار بوده و با هدایت بازارساز، مشغول فعالیت در ایام تعطیل بودند.اما امروز هفدهم فروردین ماه، قیمت هر دلار برای خرید ۱۳,۱۰۰ تومان و برای فروش ۱۳,۲۰۰ تومان است.قیمت هر یورو برای خرید ۱۵,۱۰۰ تومان و برای فروش ۱۵,۲۰۰ تومان است.

 

بغداد  میزبان «بزرگترین هیأت اقتصادی» شد

رسانه‌های عربستان سعودی از سفر یک هیأت اقتصادی بلند پایه این کشور به عراق جهت انجام توافق‌های اقتصادی و تجاری با این کشور خبر دادند.روزنامه سعودی «عُکاظ» نوشت که این هیأت بلند پایه متشکل از هفت وزیر، ده‌ها نماینده از وزارت‌خانه‌ها و نهادهای دولتی و شرکت‌های خصوصی برای سفر رسمی دو روزه وارد بغداد، پایتخت عراق شد.هیأت اقتصادی سعودی مورد استقبال وزرا و مقام‌های ارشد دولت عراق قرار گرفته است.«ماجد بن القصبی»، وزیر تجارت و سرمایه‌گذاری، «شاهزاده بندر بن عبدالله»، وزیر فرهنگ، «عبدالرحمن الفضلی»، وزیر محیط زیست، آب و کشاورزی، «خالد الفالح»، وزیر انرژی، صنعت و منابع طبیعی، «حمد آل الشیخ»، وزیر آموزش و پرورش و «ثامر السبهان»، سفیر سابق سعودی در بغداد و وزیر مشاور فعلی در امور کشورهای خلیج فارس در این هیأت حضور دارند.بر اساس جدول اعمال این شورا تقویت همکاری دوجانبه، ارتقای روابط دوجانبه در همه زمینه‌ها، تشریک مساعی مشترک در راستای منافع مشترک و توسعه شراکت راهبردی و تبادل تجارت فنی در دستور کار خواهد بود.بر اساس این گزارش دو طرف در حاشیه این نشست‌ یادداشت‌های تفاهم متعددی در چارچوب همکاری مشترک در زمینه‌های مختلف امضا خواهند کرد.

 

نفت آخرین هشدار را به شیل آمریکا داد

قیمت نفت اواخر سال گذشته ۴۴ درصد از ارزش خود را از دست داد و این فروپاشی قیمت، سیگنالی به شرکت‌های نفتی برای متوقف کردن تولید بیش از حد است.در سال ۲۰۱۸، بهای وست تگزاس اینترمدیت به طور میانگین روزانه ۴۲ سنت به مدت ۸۱ روز کاهش پیدا کرد، در حالی که در سال ۲۰۱۵-۲۰۱۴ روزانه ۲۹ سنت به مدت ۲۱۸ روز کاهش داشت.تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند میانگین قیمت نفت برنت در سال میلادی جاری، ۷۴ دلار و در سال میلادی آینده، ۸۳ دلار خواهد بود اما خوش‌بینی به این پیش‌بینی قیمت‌ها دشوار است زیرا جهان همچنان با اشباع عرضه مواجه است.بر پایه پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی برای تولید و مصرف نفت، احتمال دارد که مازاد تولید تا پایان سال ۲۰۱۹ و حتی سال ۲۰۲۰ ادامه پیدا کند. این آژانس قیمت سه ماهه وست تگزاس اینترمدیت را پایین ۶۵ دلار در هر بشکه تا پایان سال ۲۰۲۰ پیش بینی کرده است.فروپاشی قیمت نفت در سال ۲۰۱۸ باید این پیام روشن را به تولیدکنندگان برساند که یا رفتارشان را تغییر دهند یا آماده ریزش بیشتر قیمت‌ها شوند.

 

آمریکا ترور اقتصادی در جهان را آغاز کرد

دکتر «علی لاریجانی» رئیس نهاد قانونگذاری کشور اظهار داشت : آمریکایی ها توافق موشکی و اتمی با روس ها را پس از سال ها مذاکره درباره سارت ۱ و ۲ بهم زدند که برای جلوگیری از ایجاد مسابقه تسلیحات موشکی بود و با اروپایی ها و چین نیز به گونه ای دیگر درگیر شدند.رئیس قوه مقننه با بیان اینکه آمریکایی ها نشان دادند که یک عنصر مسئولیت ناپذیر بوده و به دنبال رفتار تروریست اقتصادی هستند، تصریح کرد: آمریکایی ها با ایران زیر توافقی زدند که رئیس جمهور قبلی شان دو بار نامه نوشت و درخواست گفت‌وگو کرده و عنوان کرد که به دنبال به نتیجه رسیدن مذاکرات است، اما پس از دو سال و نیم مذاکره، رئیس جمهور جدید آمریکا برجام را زیرپا گذاشت که این موضوع نشان دهنده غیرمتعهد بودن آمریکاست و روشن می کند که این کشور به هیچیک از قواعد بین المللی پایبند نیست. رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ۹۰ درصد بودجه صرف امور جاری می شود، ادامه‌ داد: میزان سرمایه‌گذاری در بخش عمرانی، حجم بزرگ بودجه جاری و اوضاع بانکی از چالش‌های بزرگ اقتصادی است که باید متناسب با تئوری اقتصادی تغییر کند که در چهار ماه آینده به دنبال پیاده کردن نظر مقام معظم رهبری در راستای تعریف و اجرای تئوری اقتصادی هستیم.رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایجاد آرایش جدید اقتصادی به جراحی‌های اقتصادی نیاز دارد، اظهار داشت: ضوابط دیوانی گسترده در بسیاری از بخش ها مزاحم تولید است که برخی به قوانین و برخی به بخشنامه ها و دستورالعمل های اجرایی دولت بازمی گردد و فردی که به دنبال سرمایه گذاری است، باید دو سال زمان صرف کند که از معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی می خواهم تنقیح قوانین در بخش‌های تولید، صنعت، معدن، کشاورزی، مسکن و خدمات را انجام داده و قوانین مزاحم را شناسایی و تغییر دهد که کمیسیون ویژه‌ مجلس شورای اسلامی در قالب یک طرح باید بستر اجرایی شدن تئوری اقتصادی را در مجلس شورای اسلامی به وجود آورد تا بتوان حداقل برای یک دوره تولید را افزایش داد، البته بخش بزرگ کار در تدوین دستورالعمل‌ها، بخشنامه ها و آیین‌نامه‌ های مصوب مجلس شورای اسلامی با دولت است که باید در همکاری با معاونت حقوقی ریاست جمهوری این موضوع را سامان داد.

 

نوروز  برای بنزین رکورد بی سابقه و تاریخی ثبت کرد

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اعلام کرد: در فاصله ۱۹ روزه بیست و هفتم اسفند ماه سال ۹۷ تا پایان روز شانزدهم فروردین ماه سال ۹۸، یک میلیارد و ۸۵۱ میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر بنزین در کشور توزیع و مصرف شده که این مقدار (معادل توزیع میانگین روزانه ۹۷ میلیون و ۴۴۷ هزار لیتر بنزین) در مقایسه با مدت مشابه پارسال (۲۷ اسفند ۹۶ تا شانزدهم فروردین ۹۷) با یک میلیارد و ۸۱۵ میلیون و ۹۳۰ هزار لیتر، ۱.۹ درصد افزایش یافته است.براساس اعلام این شرکت، مصرف بنزین کشور در فاصله روز‌های یازدهم تا شانزدهم فروردین‌ماه جاری در مجموع ۵۳۱ میلیون و ۶۰۰ هزار لیتر بنزین در کشور توزیع شده که این مقدار در مقایسه با مدت مشابه پارسال با رقم ۵۳۰ میلیون و ۹۷ هزار لیتر، ۰.۲ درصد افزایش یافته است. گفتنی است، مصرف بنزین کشور که در روز‌های ابتدایی تعطیلات نوروزی افزایش چشمگیری یافته بود، به دلیل شرایط نامساعد جوی و بارش‌های سیل‌آسا در سراسر کشور کاهش یافت، به نحوی که در بیشتر روز‌ها در مقایسه با روز‌های گذشته و نیز مدت مشابه پارسال روندی کاهشی نشان داد.

 

رکورد تزریق ارز صادراتی شکست

بررسی عملکرد بازار ثانویه نشان می‌دهد، طی سه هفته پایانی سال ۹۷ بیش از ۲ میلیارد یورو ارز صادراتی به این بازار تزریق شده است. از نیمه مرداد ماه و همزمان با سیاست تعمیق بازار ثانویه تا پایان سال ۹۷ حدود ۱۱.۳ میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات به این بازار تزریق شده است. همچنین طی دو هفته ابتدای سال ۹۸ نیز حدود ۲۰۰ میلیون یورو ارز صادراتی به سامانه نیما بازگشته است. بر این اساس در ۸ ماه اخیر و از زمان سیاست جدید ارزی حدود حدود ۱۱.۵ میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما بازگشته است.گفتنی است، در ۳ هفته پایان سال ۹۷ شاهد رکورد شکنی تزریق ارز به این بازار بودیم و به ترتیب ۸۳۲،۸۱۶ و ۵۴۳ میلیون یورو ارز صادراتی به بازار ثانویه تزریق شده است. به نظر می‌رسد سیاستهای بانک مرکزی و تاکید بر برخوردهای مالیاتی (و احتمالاً قضایی) با صادرکنندگانی که ارز خود را به این سامانه تزریق نکند دلیل افزایش عرضه در هفته‌های پایانی سال بوده باشد.از ۱۱.۵ میلیارد یورو ارز صادراتی عرضه شده در سامانه نیما حدود ۹.۶ میلیارد یورو توسط واردکنندگان خریداری شده است. به عبارت دیگر حدود ۲ میلیارد یورو از این ارزها بدون مشتری مانده است.

 

جیب بدهی‌جهانی سنگین تر شد

موسسه مالی بین‌الملل اعلام کرد در سال گذشته حدود سه تریلیون دلار به میزان بدهی‌های جهانی افزوده شده است.این افزایش ۳.۳ تریلیون دلاری در مقایسه با افزایش ۲۱ تریلیون دلاری حجم بدهی‌های جهانی در سال ۲۰۱۷ تقریباً ناچیز به شمار می‌رود.طبق گزارش منتشر شده توسط این نهاد، بدهی جهان تا پایان سال ۲۰۱۸ به رقم ۲۴۳.۲ تریلیون دلار رسیده است که معادل سه برابر کل حجم تولید ناخالص داخلی جهان است.در بین کشورهای توسعه یافته حجم‌بدهی‌ها بیشتر از سایر نقاط افزایش یافته است و بیشترین افزایش بدهی‌ها مربوط به ژاپن،فرانسه و استرالیا بوده است. از سوی دیگر کمترین افزایش بدهی در بین کشورهای توسعه یافته مربوط به ایرلند، پرتغال و هلند بوده است.روند رو به رشد بدهی در آمریکا نیز در سریع‌ترین حالت خود از سال ۲۰۰۷ قرار گرفته است. این در حالی است که نرخ رشد حجم بدهی کشورهای نوظهور در پایین‌ترین سطح خود از سال ۲۰۰۱ قرار دارد.

 

بازار افسار مرغ  را کشید

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام با اشاره به اینکه میانگین کشوری قیمت مرغ به حدود ۱۳۵۰۰ تومان رسیده است،گفت: روند کاهش قیمت گوشت مرغ ادامه دارد.حمید ورناصری اظهار داشت: قیمت مرغ گرم، امروز نیز روند کاهشی داشته و به طور متوسط بین ۱۲ تا ۱۳ هزار تومان در بسیاری از استان‌ها عرضه شده است.وی افزود: متوسط کشوری قیمت مرغ حدود ۱۳۵۰۰ تومان است و روند کاهشی نرخ این کالا همچنان ادامه خواهد داشت.مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام با بیان اینکه عرضه مرغ گرم با قیمت کیلویی ۱۱۵۰۰ تومان برای مصرف کنندگان به وفور در حال عرضه است، تاکید کرد: این توزیع تا زمان متعادل شدن قیمت‌ها ادامه خواهد داشت.

 

بانک مرکزی حمله آمریکا را خنثی کرد

رئیس کل بانک مرکزی نوشت: با سیاست‌گذاری درست و هماهنگ می‌توانیم تلاش‌های دشمن را خنثی کنیم.عبدالناصر همتی در صفحه اینستاگرامی خود نوشت: سال ۹۸ را صاحبنظران از دو زاویه پیش‌بینی می‌کنند:۱- تشدید مشکلات : تأثیر بیشتر تحریم‌های آمریکا۔ کاهش درآمدهای نفتی تشدید تورم رکودی-هجوم نقدینگی – کاهش بیشتر رشد اقتصادی و …۲- غلبه بر مشکلات: کند شدن تیغ تحریم‌ها – افزایش مبادلات با همسایگان و کشورهای دوست۔ کاهش قابل توجه واردات غیر ضرور – رونق تولید ملی – افزایش صادرات غیر نفتی – کنترل بازار ارز – توان مهار نقدینگی و … در یک جنگ اقتصادی تمام عیار و با علم بر توانایی‌ها، از زاویه دوم، که زاویه مقاومت اقتصادی است، با سیاست‌گذاری درست و هماهنگ می‌توانیم تلاش‌های دشمن را خنثی کنیم.در سال ۹۷ نیز با القائات آمریکا در مقاطعی، چند صباحی فضای ناامیدی در کشور حاکم شد، اما با سیاست‌ها و اقدامات درست، علی‌رغم تشدید مشکلات معیشتی مردم، برنامه اصلی آمریکا تاحدودی شکست خورد.از فردا، با اولویت رسیدگی به هموطنان آسیب دیده ازسیل، گام دوم را با قدرت برداریم. سیاست‌های امسال بسیار تعیین کننده است.

 

تب تحریم‌های آمریکا بالا گرفت

آمریکا با وضع تحریم‌های بیشتر علیه صنعت نفت ونزوئلا، تلاش‌هایش برای براندازی حکومت نیکلاس مادورو را تشدید کرد.مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا در راستای تلاش واشنگتن برای سرنگونی دولت نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، اعلام کرد آمریکا ۳۴ کشتی متعلق به شرکت نفتی دولتی PDVSA ونزوئلا و دو شرکتی که نفت خام را به کوبا حمل می‌کردند را تحریم کرده است.این تحریم‌ها جدیدترین اقدام دولت آمریکا علیه ونزوئلا و تلاش برای محروم کردن این کشور آمریکای لاتین از درآمدهای نفتی در بحبوحه بحران اقتصادی و سیاسی شدید ونزوئلا هستند.با وجود اینکه بیش از ۵۰ کشور شامل آمریکا، انگلیس، کانادا، آلمان و سایر کشورهای اتحادیه اروپا خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهور این کشور به رسمیت شناخته‌اند اما مادورو همچنان قدرت را در دست دارد و از حمایت روسیه و چین برخوردار است.رویترز به نقل از منابع آگاه و اسناد شرکت PDVSA خبر داد این شرکت انتظار دارد تولید نفت در ماه میلادی جاری کاهش چشمگیری پیدا کند. خاموشی‌های گسترده چند هفته پیش در ونزوئلا به فعالیت زیرساخت‌های انرژی این کشور که نفت فوق سنگین را برای بارگیری و صادرات آماده می‌کنند، آسیب زده است.

 

کار، بورس‌های جهانی را سبزپوش کرد

با انتشار آمار مثبت از وضعیت بازار کار آمریکا، بیشتر شاخص های مهم بورسی با صعود به کار خود در معاملات هفتگی خاتمه دادند.پس از آنکه مشخص شد بازار کار آمریکا در ماه مارس با اشتغال‌زایی برای ۱۹۶ هزار نفر در ماه مارس فراتر از حد انتظار عمل کرده است، روحیه مثبت معامله گران تقویت شد و این مساله به صعودی شدن شاخص‌ها در آخرین روز معاملات هفتگی انجامید.در وال استریت، شاخص "اس اند پی ۵۰۰" به رهبری نمادهای انرژی موفق شد تا با ۰.۵ درصد افزایش بسته شود. شاخص "داوجونز اینداستریال اوریج" نیز ۰.۲ درصد افزایش یافت و شاخص "نزدک کامپوزیت" با ۰.۶ درصد افزایش به کار خود خاتمه داد. این برای دومین هفته متوالی است که هر سه شاخص مهم بورسی آمریکا صعودی بوده‌اند.در اروپا شاخص "استوکس ۶۰۰" که در بردارنده نماد ۶۰۰ شرکت بزرگ اروپایی است ۰.۱ درصد بالا رفت و در انگلیس شاخص "فوتسی ۱۰۰" بی اعتنا به جو حاکم بر این کشور به دلیل مساله برگزیت ۰.۶ درصد افزایش یافت.در بین دیگر شاخص‌های مهم بورسی اروپا، شاخص "دکس" بورس فرانکفورت آلمان ۰.۱۸ درصد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس فرانسه ۰.۲۳ درصد افزایش یافتند.در آسیا شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن ۰.۳۸ درصد و شاخص "تاپیکس" این کشور ۰.۳۵ درصد افزایش یافتند اما همتای چینی آن‌ها یعنی شاخص "هانگ سنگ" در اتفاقی عجیب ۰.۱۷ درصد عقب رفت. شاخص ام اس سی آی بورس‌های منطقه آسیا-اقیانوسیه به جز ژاپن نیز در شرایطی به کار خود خاتمه داد که در نهایت با ۰.۱ درصد افزایش در مقایسه با روز قبل بسته شد.

 

دلار جهانی یک پله بالاتر نشست

ارزش دلار در برابر اکثر همتایان مهم خود در سطح جهان افزایش یافت.پس از آن که مشخص شد اقتصاد آمریکا با اشتغال‌زایی برای ۱۹۶ هزار نفر در ماه مارس فراتر از حد انتظار کارشناسان عمل کرده است، تمایل معامله گران به خرید دلار باعث شد تا این اسکناس سبز در مسیر صعودی قرار گیرد. شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد با ۰.۱ درصد افزایش به ۹۷.۴۰۲ واحد رسید.اکنون توجه معامله گران معطوف به اظهار نظر مقامات بانک مرکزی آمریکا در خصوص نرخ بهره خواهد بود تا مشخص شود آیا این بانک در تغییر مسیر نرخ بهره مصمم است یا خیر.مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا که هم‌اکنون در واشنگتن پیگیری می‌شود می‌تواند یکی دیگر از عوامل مؤثر تعیین کننده مسیر بازار ارز در طی این هفته باشد. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفته است دو کشور تا حدی به توافق نزدیک هستند که امکان امضای توافق جدید تجاری بین آنها در چهار هفته آتی وجود دارد.در برابر ارزهای آسیایی، هر دلار به ترتیب با ۰.۰۶ درصد و ۰.۰۰۷ درصد افزایش در برابر ین و دلار استرالیا به ازای ۱۱۱.۷۳ ین و ۱.۴۰۸۸ دلار استرالیا مبادله شد.

کانال سروش خبرگزاری رسمی حوزه
کانال ایتا خبرگزاری رسمی حوزه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *