خانه / اخبار حوزه و دانشگاه / در محتدون بخوانید: توسعه فرهنگ وقف به تلاش جهادی طلاب و روحانیون نیاز دارد

در محتدون بخوانید: توسعه فرهنگ وقف به تلاش جهادی طلاب و روحانیون نیاز دارد


حوزه/ رئیس اداره اوقاف وامورخیریه کاشان به نقش طلاب و روحانیون در توسعه فرهنگ وقف اشاره کرد وگفت: ۲۵ درصد مراکز درمانی و ۶۸ هزارمرکز علمی، آموزشی و پژوهشی کشور موقوفه می باشند.

به گزارش خبرنگارخبرگزاری «حوزه»درکاشان، حجت الاسلام جعفر جنتی، ظهر امروز در نشست خبری به  مناسبت دهه وقف، اقتصاد مقاومتی را یکی ازمولفه های وقف عنوان کرد و گفت: ۲۵ درصد مراکز درمانی  و ۶۸ هزارمرکز علمی، آموزشی و پژوهشی کشور موقوفه می باشند.

وی، سیاست اوقاف را پاسداری از نیات واقفین خیر اندیش دانست و خاطرنشان کرد: درصورت  پرداخت به موقع بدهی های  املاک  وقفی بخشی از مشکلات اقتصادی کشور و دولت مرتفع می شود.

حجت الاسلام جنتی، از وجود ۲۵۵۰ موقوفه  با ۷ هزار رقبه  در کاشان خبرداد و گفت: بیمارستان نقوی، مسجد و مدرسه امام خمینی (ره) از مهمترین موقوفات شهرستان کاشان می باشند .

رئیس اداره اوقاف و امورخیریه کاشان  با اشاره به اینکه در ۱۱۹  بقاع متبرکه کاشان ۴۰۰  امامزاده مدفون می باشند، افزود: در حاضر ۷۰۰  مسجد کاشان وقف می باشند .

حجت الاسلام جنتی، با بیان اینکه بالغ بر ۶۰ مرکز آموزشی ، علمی  و پژوهشی  کاشان  وقف می باشند، ادامه داد: اداره اوقاف و امور خیریه کاشان  براساس نیات واقفین از ابتدای سال جاری تاکنون درکمک به فقرا، تعزیه داری، نشر، کمک به  موسسات قرآنی  و تشرف نیازمندان به حرم رضوی اقدامات بسیار خوبی را انجام داده است .

رئیس اداره اوقاف و امورخیریه کاشان افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون به غیر از روحانیون مستقر در بقاع متبرکه،  از ۴۵ روحانی  بومی و غیر بومی نیز در کارهای تبلیغی استفاده کرده ایم  .

وی، از تربیت ۳ هزار نفر در طرح ملی  حفظ قرآن کریم  و شرکت ۴ هزار نفر درمسابقات  قرآنی  شهرستان کاشان ازابتدای سال جاری  تاکنون خبرداد و یاد آورشد: از این تعداد شرکت کننده درمسابقات قرآنی ۴۰ نفر آنها از شهرستانهای کاشان و آران و بیدگل به مرحله استانی و  15 نفربه مرحله کشوری  راه یافتند سه نفرکاشانی توانستند مقام کشوری را بدست آورند.

حجت الاسلام جنتی ، از ۶  موقوفه جدید در زمینه توسعه  امامزادگان  و کمک به ایتام به ارزش ۵۰۰ میلیون تومان طی ۸ ماه گذشته در کاشان خبرداد و تاکید کرد : امیدواریم مردم به منظور اعتماد واقفین به اداره اوقاف نسبت به پرداخت به موقع  اجارات خود اقدام کنند.

وی از ۱۰۰ مورد موقوفه جدید به ارزش  3 میلیارد تومان طی ۵ سال گذشته در کاشان خبرداد و تصریح کرد : طی ۸ ماه گذشته علاوه برکارهای فرهنگی، از محل  نذورات و  کمک خیرین بالغ بر۵ میلیارد تومان کارهای عمرانی در بقاع متبرکه  انجام شده است .

وی افزود : برگزاری مسابقات قرآنی استانی با حضور ۸۵۰ نفر بعد از ۲۵ سال درشهرستان کاشان مهمترین اقدامات  این اداره درسال جاری می باشد .

رئیس اداره اوقاف وامور خیریه کاشان  با اشاره به اینکه طی ۸ ماه گذشته ۵۰ سند مالکیت برای موقوفات این شهرستان صادر شده است.  افزود : با توجه به اینکه سال گذشته ۱۲۰ سند مالکیت موقوفات صادر شده است تا پایان سال  بیش از۲۰۰ سند موقوفات در این شهرستان صادرخواهد گردید .

وی افزود : اداره اوقاف و امور خیریه کاشان در راستای  اقدامات فرهنگی، طرح های  آرامش بهاری در ایام نوروز،  ضیافت الهی در ماه رمضان، نشاط معنوی در اوقات  فراغت دانش آموزان، جشن علوی درایام ولادت ائمه (ع)  وغدیر، بصیرت عاشورایی در ایام محرم و یاس نبوی درایام شهادت حضرت فاطمه زهراء (س) را اجرا کرده است .

منبع: اخبار حوزه
پایگاه اطلاع رسانی محتدون ارائه دهنده جدیدترین اخبار دنیای اسلام, اخبار حوزه و دانشگاه. شما مخاطب گرامی برای دسترسی به سایر اخبار حیطه حوزه و دانشگاه و همچنین تصاویر مربوط به اخبار حوزه و دانشگاه از کل سایت محتدون دیدن فرمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *