خانه / اخبار حوزه و دانشگاه / صنعا بازهم سکوت سنگين بين المللی علیه بشر را به تصویر کشید/ نمایندگان به رهبر انقلاب نامه جبران زدند/ گزارش سیل محرمانه به دستگاه قضا تلگراف شد/ "آیدای" مثلث آفریقا را ویران کرد

صنعا بازهم سکوت سنگين بين المللی علیه بشر را به تصویر کشید/ نمایندگان به رهبر انقلاب نامه جبران زدند/ گزارش سیل محرمانه به دستگاه قضا تلگراف شد/ "آیدای" مثلث آفریقا را ویران کرد


حوزه/ چشم انداز برترین اخبار ایران و جهان در ۲۴ ساعت گذشته، با گزینش اهمّ رویدادهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی از رسانه های مختلف در بسته‌ی خبری صبحگاهی تقدیم حضور کاربران محترم «خبرگزاری حوزه» می‌گردد،انتظار داریم با ارائه نظرات ارزشمند شما فرهیختگان گرامی، پویش روزافزون آن را شاهد باشیم.

صنعا بازهم سکوت سنگين بين المللی علیه بشر را به تصویر کشید

شمار شهدا و زخمی های غیرنظامی حملات هوایی رژیم سعودی به منطقه سعوان در صنعا پایتخت یمن به بیش از ۱۰۰ شهید و زخمی رسید.جنگنده های سعودی در چندین نوبت محله های مسکونی منطقه سعوان پایتخت یمن را بمباران کردند که به شهید و زخمی شدن بیش از ۱۰۰ شهروند یمنی انجامید.وزیر بهداشت یمن ادامه داد: این جنایت یک جنایت جنگی به معنای واقعی کلمه است و ائتلاف متجاوزان سعودی پنجمین سال خود را با جنایت وحشتناک جدیدی ضد شهروندان یمنی آغاز کرده است. ائتلاف سعودی با زیر پا گذاشتن قوانین بین المللی و انسانی این جنایتها را مرتکب می شود و واکنش ها به این جنایت رو به افزایش است.«یحیی بدرالدین الحوثی» وزیر آموزش و پرورش یمن نیز در مصاحبه مطبوعاتی در جمع خبرنگاران گفت: ائتلاف سعودی این محله را هدف قرار داده است. این در حالی است که در این محله مسکونی مدرسه های دولتی و خصوصی وجود دارد. همانطور که می دانید تجاوز به یمن تجاوزی است که ضد همه فرزندان یمن صورت می گیرد.رئیس شورای عالی انقلاب یمن گفت: هدف قرار دادن مردم یمن و کشتن کودکان، افکار و رفتار مجرمانه کشورهای متجاوز را به تصویر می کشاند.وی افزود: این جنایت، یادآور قربانی شدن هزاران شهروند یمنی در جنایتهایی است که ائتلاف سعودی در طول ۴ سال گذشته مرتکب شده است.

 

نمایندگان به رهبر انقلاب نامه جبران زدند

نمایندگان مجلس در نامه‌ای خطاب به رهبر معظم انقلاب عنوان کردند که تذکر شما در خصوص کوتاهی در گذراندن مصوبه علیه آمریکا را با جان و دل پذیرفته و سعی در جبران آن داریم.حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی گفت: نامه‌ای توسط نمایندگان مجلس خطاب به رهبر معظم انقلاب در حال امضاست که در این نامه عنوان شده که تذکر شما در خصوص گذراندن مصوباتی بر علیه کشور آمریکا در مجلس شورای اسلامی را با جان و دل می‌پذیریم و تلاش خواهیم کرد آن را جبران کنیم.وی افزود: رهبر معظم انقلاب در سخنرانی ابتدای سال جدید خود فرمودند که مجلس آمریکا مصوبات را علیه کشور ما گذرانده چرا مجلس ما در این زمینه کوتاهی کرده است؟نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: این نامه تا کنون به امضای بیش از ۱۲۰ نفر از نمایندگان رسیده و امضا‌های آن همچنان در حال افزایش است.

 

گزارش سیل محرمانه به دستگاه قضا تلگراف شد

ناصر سراج گفت: گزارش کاملی در رابطه با سیل تهیه شده است.وی با بیان اینکه گزارش مربوطه محرمانه است، تصریح کرد: پس از تکمیل، این گزارش‌ها به رئیس قوه قضائیه ارسال شده تا تصمیم گیری های لازم انجام شود.رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پاسخ به این سوال که در گزارش‌های مربوطه، آیا سازمان بازرسی کل کشور به مقصران احتمالی هم رسیده است، گفت: در این گزارش‌ها روی فرد تکیه نکردیم، بلکه عللی که باعث ایجاد سیل و تخریب منازل و ورود به مزارع شده، مشخص شده است.سراج ادامه داد: علل را مشخص کردیم، به عنوان مثال مشخص کرده ایم که مسئول فلان علت، چه سازمانی است. البته با توجه به اینکه حکم هنوز نهایی نشده است از افشای جزئیات گزارش معذوریم.رئیس سازمان بازرسی کل کشور تصریح کرد: هر روز بررسی‌ها در رابطه با سیل‌های اخیر ادامه دارد.

 

"آیدای" مثلث آفریقا را ویران کرد

صدها هزار نفر در پی طوفان "آیدای" و وقوع سیل‌های پس از آن در موزامبیک، زیمبابوه و مالاوی آواره شده و با کمبود مواد غذایی، آب آشامیدنی و سرپناه مواجه‌ هستند.تعداد قربانیان این طوفان و سیلاب‌های ناشی از آن و نیز بارندگی‌های شدید دست‌کم ۸۴۷ تن اعلام شده‌اند. طبق اعلام مقامات دولتی این کشورها و سازمان ملل متحد و به نقل از رویترز، آمارهایی که در ادامه آورده شده، طرحی کلی از این فاجعه‌ی رخ داده است. طوفان "آیدای" در موزامبیک در شب چهاردهم مارس در نزدیکی شهر بندری "بیرا" به وقوع پیوسته و بادها و بارندگی‌های شدیدی را به همراه داشته است. شاخه‌های دو رود اصلی "بوزی" و "پنگوی" طغیان کرده و تمامی روستاهای اطراف خود را زیر آب فرو بردند و منجر به شناور شدن اجساد بسیاری بر سطح آب‌ها شد.طوفان "آیدای" در شانزدهم مارس شرق زیمبابوه را درنوردیده و منجر به ویرانی خانه‌ها و سیل‌زدگی مناطق "چیمانیمانی" و "چیپینگه" در این کشور شد.طوفان "آیدای" در مالاوی، باران‌های سنگین و سیلاب‌هایی را به بخش پایینی رود "شایر" از بخش‌های "چیکواوا" و "نسانجه" در مناطق جنوبی مالاوی آورد. این بارندگی‌ها پس از این که طوفان به مالاوی رسید نیز ادامه یافته و فاجعه‌ای برای ده‌ها هزار نفر از مردم این کشور به بار آورد.

 

اشتهای آمریکا کور شد

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد که ۷۲۵ کیلومتر دیگر از مرزهای جنوبی این کشور را دیوارکشی می‌کند و همچنین مکزیک را به اعمال مجازات‌های اقتصادی به‌دلیل انفعال در برابر ورود مهاجران به ایالات متحده تهدید کرد.ترامپ طی دیدار با مقامات مرتبط با امور مهاجران غیرقانونی در شهر «کالِکسیکو» و بازدید از دیوار حائل جدید در مرز با مکزیک، گفت: «منابع بیشتری از ارتش برای (ساخت دیوار) اختصاص داده می‌شود. کشور ما (از مهاجران) پر شده است و ما دیگر نمی‌توانیم شما را بپذیریم».ترامپ با انتقاد از کشورهای مکزیک، گواتمالا و هندوراس در متوقف نکردن موج مهاجران غیرقانونی به سمت آمریکا، تهدید کرد که احتمال دارد مرزهای جنوبی این کشور بسته شود. پیشتر نیز سرپرست وزارت دفاع آمریکا طی نامه‌ای به وزارت امنیت داخلی این کشور، از دستور دولت برای اختصاص یک میلیارد دلار از بودجه این وزارتخانه برای ساخت دیوار در مرز مکزیک خبر داده بود.ساخت دیوار بین آمریکا و مکزیک برای جلوگیری از ورود مهاجران یکی از وعده‌های اصلی ترامپ در جریان رقابت‌های انتخاباتی در سال ۲۰۱۶ بود. ترامپ در کوران مبارزات انتخاباتی بارها تأکید کرد هزینه ساخت این دیوار را از دولت مکزیک خواهد گرفت. او بعد از ناکامی در تأمین بودجه به این روش از کنگره خواست هزینه آن را تأمین کند.  مجادله کنگره با ترامپ برای تأمین هزینه مربوط به ساخت این دیوار طولانی‌ترین تعطیلی تاریخ دولت فدرال آمریکا را رقم زد.

 

دجله بغداد را تهدید کرد

سعد المطلبی عضو شورای استان بغداد درباره اخبار مربوط به احتمال غرق شدن بغداد به علت باران‌های شدید و سیل ناشی از آن و همچنین بالا آمدن آب رودخانه دجله موضع گیری کرد.وی افزود: میزان آب آزاد شده از سدهای شمالی به افزایش سطح آب رود دجله به شکل قابل ملاحظه‌ای منجر شده است. خطر اساسی در استان دیالی است و بغداد امن است و اوضاع تا به این لحظه به شکل درست پیش می‌رود. استانداری بغداد با همکاری وزارت امور آبی و حشد الشعبی تیم ویژه برای بررسی موضوع تشکیل داده است.از سوی دیگر مشتاق الشمری عضو شورای استان بغداد هم بیان کرد: آب وارد مناطق مسکونی بغداد نشده است و بغداد با وجود موج بارش‌های احتمالی در اواخر هفته غرق نخواهد شد.وی افزود: سطح آب در برخی مناطق بغداد به ویژه منطقه الرصافه بالا آمده است. خطر بالا آمدن آب در روزهای پنجشنبه و جمعه آینده به سبب بارش‌های قوی افزایش می‌یابد زیرا میزان آب آزاد شده از سدهای موصل و سامراء افزایش پیدا خواهد کرد. با وجود اینکه خطر غرق شدن بغداد وجود ندارد اما برخی مناطق نزدیک به رود دجله مانند الاعظمیه، مدائن، الکراده و الجادریه در معرض خطر قرار دارند.

 

سمنان به نوشابه های تریاکی ایست داد

سردار روح‌الامین قاسمی- فرمانده انتظامی استان سمنان- با اعلام خبر کشف این مواد از اتوبوس زاهدان- تهران گفت: اقدام‌های گسترده اطلاعاتی اداره عملیات ویژه پلیس مبارزه با مواد مخدر استان سمنان در ماه‌های اخیر به شناسایی قاچاقچی سابقه‌داری انجامید که قصد انتقال محموله مواد مخدر از جنوب به مرکز کشور را داشت.وی افزود: با توجه به اینکه متهم مواد افیونی را با استفاده از یک اتوبوس و از محورهای کرمان منتقل می‌کرد، هماهنگی‌های لازم قضایی و انتظامی و با پلیس این استان انجام شد و با اعزام تیم‌های عملیاتی پلیس استان سمنان به پلیس راه کرمان- ماهان، اتوبوس موردنظر متوقف شد و متهم و چهار همدست وی دستگیر شدند و ۸۲ کیلوگرم تریاک در قالب ۴۱ بطری نوشابه که به‌صورتی ماهرانه جاسازی شده بود نیز کشف شد. قاچاقچیان دستگیرشده پس از تکمیل پرونده تحویل دادسرا شدند.

 

ارتش تکاوران را به لرستان اعزام کرد

امیر سرتیپ نوذر نعمتی اظهار داشت: روز گذشته به مرکز آموزش تکاوران نیروی زمینی ارتش دستور حرکت به سمت لرستان را دادیم تا تیم‌های تازه‌نفس و پرانرژی وارد منطقه شوند و کار امدادرسانی و لایروبی با سرعت بیشتری انجام شود.وی افزود: یگان‌های مرکز آموزش تکاوران نیروی زمینی ساعاتی قبل با تجهیزات موردنیاز از تهران به سمت لرستان حرکت کردند و فردا صبح به مناطق مختلف تزریق می‌شوند تا روند لایروبی منازل و معابر سرعت بیشتری پیدا کند.جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش با اشاره به ساخت مجدد پل خیابان هفت‌تیر در شهر پل‌دختر با طولی بالغ‌بر ۵۰ متر از سوی کارکنان ارتش خاطرنشان کرد: دو روز قبل سازه‌های این پل از بروجرد وارد پل‌دختر شد و کارکنان ارتش به‌صورت شبانه‌روزی در حال فعالیت هستند و با اتمام راه‌اندازی این پل، تردد به سمت شرق و غرب شهر وضعیت بهتری خواهد داشت و کار امدادرسانی و لایروبی در سمت غرب پل‌دختر وضعیت روان‌تری پیدا می‌کند.جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش با اشاره به راه‌اندازی بیمارستان صحرایی در پل‌دختر عنوان کرد: روز گذشته دو هزار و ۴۰۰ نفر از هم‌وطنان پل‌دختری به این بیمارستان مراجعه کردند و از امکانات رادیولوژی، آزمایش و دیگر خدمات بهره‌مند شدند.وی تصریح کرد: امدادرسانی و انجام امور اورژانسی در زمینه‌های مختلفی برای کمک‌رسانی به مردم در حال انجام است تا مردم در منازل تخریب نشده مستقر شوند و وضعیت بهبود یابد.

 

وبا یمن را به مرگ نزدیک تر کرد

شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار گزارش داد: مردم یمن که از داشتن کمترین امکانات محروم هستند، با شیوع گسترده بیماری وبا دست و پنجه نرم می کنند و به دلیل نبود دارو جانشان را از دست می دهند.اوضاع انسانی در یمن هر روز فاجعه بارتر می شود. این در حالی است که میلیون ها نفر از مردم این کشور در معرض قحطی قرار دارند. بیماری وبا نیز همچنان قربانی می گیرد.در هفته های اخیر بیشترین مراجعه کنندگان به پزشکان در بیمارستانی در شهر تعز واقع در جنوب یمن مبتلایان به وبا بوده اند.به گزارش سازمان ملل تعداد مبتلایان به وبا در ماه مارس دو برابر شده است و دویست نفر بر اثر ابتلا به این بیماری مسری جان باخته اند. این بیمارستان نیز همانند سایر بیمارستان های یمن مملو از بیمار است.رئیس این بیمارستان وضعیت این مرکز پزشکی را فاجعه بار خواند و از مرگ برخی از مبتلایان به دلیل تاخیر در آغاز درمان سخن به میان آورد.این بیماری در حالی رو به گسترش است که مردم این کشور از داشتن هر گونه امکاناتی محروم هستند.بیماری وبا در یمن شایع شده و علت اصلی آن عدم دسترسی به آب سالم بوده است. صلیب سرخ بین المللی در سال ۲۰۱۷ و شیوع گسترده بیماری وبا، اعلام کرد که یک میلیون نفر از مردم این کشور به وبا مبتلا شده اند.

 

انفجار پاریس را لرزاند

منابع خبری شنبه شب از وقوع انفجار مهیبی در پایتخت فرانسه خبر دادند. این انفجار شدید در ساختمانی واقع در مرکز شهر پاریس روی داده است.براساس گزارش شبکه خبری روسیا الیوم، پس از وقوع این انفجار، نیروهای اطفاء حریق به محل حادثه اعزام شدند و آتش سوزی را مهار کردند.هنوز علت این انفجار و خسارتهای جانی یا مالی احتمالی آن اعلام نشده است.رسانه های غربی از وقوع انفجار شدیدی در پاریس پایتخت فرانسه خبر داده و نوشتند که این انفجار ۴ کشته و ۱۲ زخمی برجای گذاشته است.اواخر دی ماه گذشته بر اثر نشت گاز در یک نانوایی و وقوع انفجار در پاریس، چهار نفر کشته و ۱۲ نفر زخمی شدند.

 

بغداد عربستان را از خیابان های عراق خط زد

«حسن سالم» نماینده پارلمان و عضو فراکسیون صادقون عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که گروههای مقاومت اسلامی عراق بویژه عصائب «اهل الحق» و فراکسیون آن در پارلمان، هر گونه نامگذاری امکان ورزشی و غیر ورزشی به نام یکی از رهبران عربستان سعودی را نمی‌پذیرد.وی افزود: دستان آل سعود به خون مردم بیگناه عراق آلوده است و ساخت ورزشگاه در عراق از سوی کسانی که در تروریسم دست دارند و آخرین مورد آن نیز قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار سعودی بود مصداق «سخن حق با هدف باطل» است.حسن سالم افزود: ما نامگذاری شهرک ورزشی به نام ملک سلمان یا بن سلمان که فجایعی مانند بمب گذاری‌های تروریستی و قتل و ترور را در عراق سبب شده اند، نخواهیم پذیرفت.این مقام جریان مقاومت اسلامی عراق تاکید کرد که نیروهای مقاومت انتخاب نام رهبران سعودی برای هیچ مجموعه ورزشی یا غیر ورزشی در این کشور را نخواهند پذیرفت و در صورت لزوم پارلمان به این امر ورود خواهد کرد.در جریان سفر یک هیأت بزرگ سعودی متشکل از ۱۰۰ فعال اقتصادی و نیز ۹ وزیر به عراق توافقی بر سر مکان و کلیات احداث یک شهرک ورزشی با اعتبار اهدایی یک میلیارد دلار از سوی عربستان سعودی در بغداد پایتخت عراق محقق شد.

 

سیل به دروازه های اهواز رسید

با افزایش خروجی آب کرخه، سیل از اتوبان «اهواز-شوش» وارد اهواز شده و هم اکنون از پلیس‌راه قدیم «اهواز-اندیمشک» به سمت سه‌راهی خرمشهر در حال حرکت است. با افزایش حجم خروجی آب کرخه، سیل از اتوبان «اهواز-شوش» وارد اهواز شده و هم اکنون از پلیس‌راه قدیم «اهواز-اندیمشک» به سمت سه‌راهی خرمشهر در حال حرکت است.هم اکنون به دلیل بسته شدن فلکه پلیس‌راه قدیم «اهواز-اندیمشک»، بار ترافیکی سنگینی در مسیر اتوبان کیانشهر به سمت خروجی اهواز حاکم است.گفتنی است، حجم ورودی سیلاب به اهواز در حال افزایش بوده و لازم است که اقدام عاجلی در این خصوص از سوی مسئولان صورت گیرد؛ چراکه در صورت استمرار این وضعیت، سیلاب به شهر وارد می‌شود.

 

قرآن هیئت امنایی شد

حجت الاسلام والمسلمین امیر لهراسبی، رئیس موزه ملی قرآن کریم کرد: راه اندازی مرکز مستندنگاری نقطه عطفی در آرشیو موزه به شمار می‌آید که طی سال گذشته محقق شد.وی با بیان اینکه هنوز نتوانسته است ماشه مدیریتی موزه ملی قرآن کریم را به دست گیرد، تصریح کرد: تا زمانی که هزینه کرد‌های بودجه موزه به دست مدیر نباشد، نوعی سردرگمی در برنامه ریزی شکل می‌گیرد. مدیریت موزه به شکل هیئت امنایی از راهکار‌هایی است که در سال ۹۸ دنبال خواهیم کرد.حجت الاسلام لهراسبی سال ۹۸ را به لحاظ محتوایی، سالی پربار برای موزه ملی قرآن ارزیابی و بیان کرد: در سال ۹۷ با دستگاه‌های مختلفی وارد مذاکره شدیم که خروجی توافقات صورت گرفته در سال ۹۸ عملیاتی می‌شود، از جمله اینکه با شهرداری تهران توافق کردیم که یکی از مقاصد تور‌های تهران گردی، موزه ملی قرآن باشد.وی به تلاش‌های صورت گرفته برای نزدیک‌تر شدن به استاندارد‌های فیزیکی موزه‌ای اشاره و اظهار کرد: در بعد آسانسور، نورپردازی و رطوبت زدایی در سال ۹۸ اقدامات جدی انجام می‌گیرد.

 

بریتانیا برای نرم افزارها نرده کشید

در پی افزایش سو استفاده از کودکان، حملات تروریستی و آسیب‌های اجتماعی در بریتانیا، دولت این کشور اقدام به مقابله قانونی با نرم افزارهای اجتماعی فعال در فضای مجازی کرد.پلیس بریتانیا و مؤسسات خیریه حمایت از کودکان نیز با موافقت نسبت به وضع این قوانین، خواستار اجرایی شدن آن‌ها شدند.سو استفاده‌های مختلف از کودکان، هماهنگی برای انجام حملات تروریستی، نمایش محتواهای غیر اخلاقی، تشویق جوانان به خود آزاری و سو استفاده‌های سایبری از اطلاعات کاربران از جمله آسیب‌هایی است که بر اثر استفاده از فضای مجازی به جامعه انگلستان وارد شده است.طی ۱۵ سال گذشته میزان سو استفاده از کودکان در فضای مجازی رشد بسیاری داشته و از ۱۱۰ هزار کودک در سال ۲۰۰۴ به ۱۸.۴ میلیون کودک آسیب دیده در سال ۲۰۱۷ رسیده است.خودکشی دختری ۱۴ ساله در سال گذشته بر اثر استفاده از برنامه اینستاگرام و ترغیب شدن وی به خود آزاری، تیراندازی در منطقه کریستوفر در ماه مارس و ارتباط آنلاین تصویری مجرم با مردم در هنگام تیراندازی و پخش تصاویر خشونت‌آمیز ازجمله عواملی است که دولت بریتانیا را مجبور به مقابله قانونی برای ادامه فعالیت برخی برنامه‌های رسانه‌های اجتماعی کرده است.بنا بر این گزارش، قرار است قوانین جدید با ایجاد محدودیت و حتی ممنوعیت ادامه فعالیت برخی نرم افزارهای فعال در بریتانیا و محتواهای منتشر شده در فضای مجازی وضع شود.این قوانین تمامی نرم افزارهای فعال پیام‌رسان، تماس آنلاین، تماس تصویری و موتورهای جست جو را شامل خواهد شد.

 

کرخه در قبال شایعات ایستاد

یک اقلیم‌شناس شایعات منتشرشده در فضای مجازی مبنی بر فروریختن سدها و زیر آب رفتن برخی استان‌ها طی روزهای آینده را دروغ محض دانست و گفت: انتشار این شایعات منافع پروژه‌های خاصی را دنبال می‌کند.ناصر کرمی، اقلیم‌شناس اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر زیر آب رفتن خوزستان و فرو ریختن سد کرخه طی روزهای آینده را دروغ محض دانست و گفت: به نظر می‌رسد برخی اتاق فکر درست کرده‌اند که به نفع تفکر خاصی دروغ جعل کنند و برای این دروغ‌ها از ادبیات تخصصی و روزنامه‌نگاران حرفه‌ای بهره می‌گیرند تا علیه مخالفان پروژه‌های خاصی خبر تنظیم کنند و منافع مدافعان این پروژه‌ها را تأمین کنند. همه این خبرها هم در خدمت این است که ما به این پروژه‌ها نیاز داریم و باید به ساخت بیشتر آن‌ها اقدام کنیم.کرمی در خصوص ادعاهای مطرح شده در این خبر نیز تصریح کرد: حرفی که گفته شده کاملاً مزخرف است و هیچ آدم علمی چنین حرفی نمی‌زند. کل این ماجرا از اساس دروغ است.وی تأکید کرد: طی چهار پنج روز آینده مشکل سیل برطرف می‌شود. اصلاً مشکل سیل در چهار پنج روز آینده مساله جانی در ایران نخواهد داشت و چنین چیزی بسیار بعید است.

 

"پراید" صدرنشین ۹۷ شد

رئیس پلیس راهور گفت: ۷۹.۵ درصد خودروهای سواری شخصی در تصادفات ۱۰ ماهه سال ۹۷ نقش داشتند که ۲۸.۵ درصد مربوط به پراید، ۲۶ درصد پژو، ۰.۰۶ درصد مربوط به اتوبوسها و ۴.۲ مربوط به وسایل‌نقلیه سنگین بود.هادیان‌فر یادآور شد: تعداد کشته به ازای هر ۱۰ هزار وسیله‌نقلیه باید ۳۱ درصد بر اساس برنامه پنج ساله ششم دولت کاهش پیدا می‌کرد، سرانه وسایل‌نقلیه در دنیا ۳.۷ نفر، آسیا ۳.۶ و در ایران ۲.۵ نفر است، آمار جان‌باختگان بر اساس هر ۱۰ هزار وسیله در دنیا ۶.۵ نفر در اورپا ۳.۳ در آسیا ۲.۹ و در ایران ۴.۹ نفر است که میزان تحقق آن تا پایان برنامه پنج ساله ششم ۱۴ درصد بوده است.

 

دستگاه قضا مقصرین سیل را تهدید کرد

رییس قوه قضائیه از دستور به سازمان بازرسی برای برخورد با کوتاهی‌های صورت گرفته مسوولان در حادثه سیل اخیر در کشور خبر داد و گفت: دستگاه قضایی به دنبال یک مسئول خاص در مقطعی خاص نیست، بلکه معتقدیم با انجام یک کار تحقیقی و دقیق، هر مسئولی در هر مقطع زمانی باید پاسخگوی عملکرد خود در زمینه سیلاب‌های اخیر باشد. رئیس قوه قضاییه ادامه داد: سازمان بازرسی کل کشور مامور شده است یک کار دقیق و تحقیقی به دور از فضای هیجانی و رسانه ای موجود در این زمینه انجام دهد تا مشخص شود که آیا مسئولان و دستگاه هایی که براساس قوانین موجود، تکلیف قانونی داشته اند، وظایف خود را در زمینه پیش بینی، پیشگیری و کاهش آسیب، انجام داده اند یا خیر. این موضوع هم معطوف به یک مسئول خاص یا مقطع زمانی خاص نیست؛ مسئولانی که در این عرصه مسئولیتی در هر دوره زمانی داشته اند باید پاسخگوی عملکرد خود باشند.آیت الله رئیسی با بیان اینکه گاهی ترک فعل ها از فعل ها خسارتبار تر است، ادامه داد: بی توجهی ها از ناحیه هیچ کس پذیرفته نیست و دستگاه قضایی تا رسیدن به نتیجه مشخص و اعلام آن به مردم، بررسی های خود را ادامه خواهد داد. مردم و سازمان های مردم نهاد نیز باید در این زمینه حساسیت لازم را داشته باشند زیرا اگر چنین نباشد، مدتی بعد برخلاف روال طبیعی که باید برای نزول رحمت الهی خوشحال باشیم، بارش ها به دغدغه بخشی از مردم کشور تبدیل خواهدشد.

 

زنگ هشدار فاجعه برای سوسنگرد به صدا درآمد

عضو کمیسیون انژی مجلس گفت: احتمالا کل شهر سوسنگر به زیر آب برود و مردم باید در جهت تخلیه خانه های خود به هشدارهای ستاد مدیریت بحران توجه داشته باشند.قاسم ساعدی با اشاره به بحران سیلاب در سوسنگرد (خوزستان) اشاره کرد و گفت: قرار است که خروجی آب سدها از امروز به ۲۴۰۰ متر مکعب بر ثانیه برسد و همین مسئله سبب نگرانی مردم شده است.وی افزود: مدیریت ستاد بحران دستورتخلیه شهرهایی مثل سوسنگر،رفیع،بستان را صادر کرده است اما مردم وابسته به زندگی خود هستند و نمی توانند خودشان را به راحتی قانع کنند که در یک چادر زندگی کنند ناگفته نماند که پس از هشدارهایی هم که مدیریت ستاد بحران در جهت تخلیه منازل داده است؛تاکنون بیش از ۸۰ درصد مردم این  شهر خانه های خود را تخلیه نکردند.وی به سفر سردار سلیمانی در شهر سوسنگرد اشاره و تصریح کرد: سردار سلیمانی هم در جمع مردم سوسنگرد حضور پیدا کردند و از برخی از نقاط این شهر بازدیدی داشتند.عضو کمیسیون انرژی تاکید کرد: احتمالا کل شهر سوسنگر به زیر آب برود و مردم باید در جهت تخلیه خانه های خود به هشدارهای ستاد مدیریت بحران توجه داشته باشند.

 

ایران غرق در سیل محبت شد

سیل ویرانگر چند استان را شست، خانه‌ها را از جا کند و با خود برد، طغیانگر بود و بی‌رحم، تعدادی از عزیزانمان را بلعید.به محض اینکه مردم ایران از درد و رنج همنوعان خود بخاطر سیل ویرانگر در استان‌های گلستان، مازندران، فارس، لرستان و … باخبر شدند درخواست‌ها برای کمک‌های مادی و معنوی آنقدر زیاد بود که همین اشتیاق برای کمک رسانی، مرحمی شد بر زخم دردی که سیل بجای ارمغان بهار، با خود برایمان آورده بود. فوج فوج نیروهای خودجوش مردمی، هلال احمر، ارتش، سپاه، بسیج، گروه‌های جهادی، دستگاه‌های اداری و سمن‌ها برای اینکه باری از دوش هموطنان سیل‌زده خود بردارند متقاضی اعزام به مناطق آسیب‌دیده شدند.هر ایرانی با آنچه که در توان خود داشت به میدان آمد و مادی و معنوی پای کار کم شدن مشکل سیل‌زدگان مردانه ایستاد و در این میان تصاویر زیبایی از برادری و وحدت شیعه و سنی در ایران و در کنار یکدیگر خلق شد. تصویر نازیبای سیل با سیلی که ملت ایران علیه این طغیان ویرانگر به راه انداخت تصاویر زیبایی از محبت و همدلی را برای همیشه در ذهن تاریخ ثبت کرد.

 

بهزیستی سن اعتیاد را جابجا کرد

مسئول دفتر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور بر حمایت از برنامه‌های مبتکرانه برای اشاعه سلامت اجتماعی تأکید کرد.دکتر بهمن صدیق درخصوص طرح موبایل کلینیک اظها رکرد: موبایل کلینیک طرحی است که با استفاده از اپلیکیشن‌های مناسب، خدمات مشاوره‌ای راحت‌تر و آسان‌تر ارائه می‌شود تا مردم با استفاده از آن از مشاوره مناسب بهره‌مند شوند.مسئول دفتر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور بیان کرد: کاری دامنه‌دار در پیمایش آسیب‌های اجتماعی شروع کردیم و این کار توانست خیلی از نگاه‌ها را تغییر دهد، براساس یافته‌ها سن ابتلا به اعتیاد می‌گفتند به ۱۰ تا ۱۱ سال رسیده است که اینگونه نیست بلکه این سن ۱۹ سال است.

کانال سروش خبرگزاری رسمی حوزه
کانال ایتا خبرگزاری رسمی حوزه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *