خانه / اخبار حوزه و دانشگاه / لبنان حکم بازداشت ربایندگان"امام موسی صدر"را صادر کرد / رهبر انقلاب دستور تنظیم بازار و رفاه مردم را صادر کردند / دشمن توان رویارویی با ایران آیت‌الله را از دست داد / نیجریه آب پاکی را روی دست شیعیان ریخت

لبنان حکم بازداشت ربایندگان"امام موسی صدر"را صادر کرد / رهبر انقلاب دستور تنظیم بازار و رفاه مردم را صادر کردند / دشمن توان رویارویی با ایران آیت‌الله را از دست داد / نیجریه آب پاکی را روی دست شیعیان ریخت


حوزه/ چشم انداز برترین اخبار ایران و جهان در ۲۴ ساعت گذشته، با گزینش اهمّ رویدادهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی از رسانه های مختلف در بسته‌ی خبری صبحگاهی تقدیم حضور کاربران محترم «خبرگزاری حوزه» می‌گردد،انتظار داریم با ارائه نظرات ارزشمند شما فرهیختگان گرامی، پویش روزافزون آن را شاهد باشیم.

لبنان حکم بازداشت ربایندگان"امام موسی صدر"را صادر کرد

قاضی «زاهر حمادة» بازپرس دستگاه قضائی لبنان حکم بازداشت غیابی ۱۰ متهم لیبیایی در پرونده ناپدید شدن امام موسی صدر و دو همراه ایشان «محمد یعقوب» و «عباس بدرالدین» را صادر کرد. «سیف الاسلام قذافی» پسر معمر قذافی دیکتاتور مخلوع لیبی، «عبدالله السنوسی» و «احمد رمضان الاصبیعی» از بارزترین متهمان پرونده ناپدید شدن امام موسی صدر هستند. دادستانی لبنان اعلام کرد: دلایلی در اختیار دارد که نشان می‌دهد این متهمان در ربوده شدن امام موسی صدر دست داشتند. این درحالی است که وزارت خارجه دولت وفاق ملی لیبی بارها حکم دادگاه لبنان در این خصوص را نادیده گرفت، در نتیجه حکم بازداشت غیابی افراد مزبور صادر شد. قاضی حماده به منظور ارجاع حکم جلب متهمان به پلیس بین الملل، سایر اقدامات حقوقی لازم را برای اجرایی شدن حکم دنبال خواهد کرد.سید موسی صدر در ۱۴ خرداد ۱۳۰۷ هجری شمسی در شهر مقدس قم به دنیا آمد. پدر ایشان مرحوم آیت‌ الله العظمی «سید صدرالدین صدر» بود. موسی صدر پس از اتمام مقدمات علوم حوزوی و در کنار تحصیلات عالی حوزه، در سال ۱۳۲۹ به عنوان اولین دانشجوی روحانی در رشته «حقوق در اقتصاد» به دانشگاه تهران وارد شد. وی پس از ارتحال علامه «سید شرف الدین موسوی عاملی» به دستور آیت الله العظمی «بروجردی» به لبنان رفت و زعامت شیعیان این کشور را بر عهده گرفت. امام موسی صدر در ۳ شهریور سال ۱۳۵۷ و در آخرین مرحله از سفر دوره‌ای خود به کشورهای عربی، بنا به دعوت رسمی معمر قذافی دیکتاتور مخلوع لیبی وارد این کشور شد و در روز ۹ شهریور ربوده گردید.

 

رهبر انقلاب دستور تنظیم بازار و رفاه مردم را صادر کردند

رئیس‌جمهور از دستور رهبر معظم انقلاب برای تنظیم بازار و رفاه بیشتر مردم خبر داد. حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس ‌جمهور در جلسه هیئت دولت پس از تشریح اقدامات دولت در زمینه تنظیم بازار گفت: رهبر معظم انقلاب دستور دادند که در خصوص تنظیم بازار تلاش مجدّانه‌ای صورت بگیرد که قطعاً این کار نیز انجام خواهد شد تا شاهد رفاه بیشتر مردم باشیم. رئیس جمهور همچنین با اشاره به اقدامات دولت برای ساماندهی اوضاع اقتصادی و بازار، گفت: در این زمینه به این نتیجه رسیده‌ایم که برخی از اختیاراتی که در زمینه بازرگانی بر عهده وزارت جهاد کشاورزی بود، به وزارت صنعت، معدن و تجارت، برگردد؛ در این زمینه در شورای عالی اقتصادی به جمع‌بندی رسیده و مصوبه آن را خدمت مقام معظم رهبری ارسال کردیم و در این زمینه موافقت گردید که تمام فعالیت‌های بازرگانی در یک جا متمرکز شود و قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی همه اختیارات را در این زمینه برعهده دارد.

 

دشمن توان رویارویی با ایران را از دست داد

دبير شورای نگهبان گفت: توقیف نفتکش انگلیسی نشان داد دشمن توان رویارویی با ایران را ندارد.  آیت الله «احمد جنتی» دبیر شورای نگهبان در جلسه این شورا با اشاره به ساقط کردن پهباد جاسوسی آمریکا و توقیف نفتکش انگلیسی توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: اوضاع فعلی جمهوری اسلامی ایران از لحاظ عزت و قدرت در منطقه غرب آسیا سرآمد است و این اتفاقات اخیر نشان داد دشمنان چقدر در رویارویی با ایران ناتوان هستند. وی افزود: خداوند متعال اراده کرده است که پس از خباثت و شرارت آمریکا در تروریست نامیدن سپاه، روزبه‌روز به آبروی این نهاد انقلابی افزوده شود. آیت‌الله جنتی تأکید کرد: امروز سپاه، خاری بر چشمان آمریکا شده است و با وقایع اخیر، اسرائیل، عربستان و دیگر دشمنان ملت ایران فهمیده اند پاسخ ایران به هرگونه زورگویی آنها، قاطع، سریع و پشیمان‌کننده خواهد بود.

 

نیجریه آب پاکی را روی دست شیعیان ریخت

دولت نیجریه آب پاکی را روی دست شیعیان نیجریه ریخت و به آنها گفت که اعتراض آنها نمی تواند منجر به آزادی «شیخ زکزاکی» شود. ریاست جمهوری نیجریه ضمن هشدار به اعضای جنبش اسلامی این کشور برای پایان دادن به تظاهرات خود گفت که این اعتراض ها دولت را مجبور به آزادی شیخ زکزاکی نخواهد کرد. الزکزاکی در دسامبر ۲۰۱۵ پس از درگیری خونین میان شیعیان و اعضای نیروهای مسلح کادونا،دستگیر شد و از آن زمان به بعد حامیان او به طور مکرر برای آزادی رهبرشان دست به تظاهرات زده اند. «مالام گاربا شهو»،سخنگوی ریاست جمهوری نیجریه در بیانیه ای مدعی شد که شیعیان در حرکت های اعتراضی خود قصد توهین به رئیس جمهور را دارند اما این اقدام آنها راه به جایی نخواهد برد و «محمد بوهاری» را وادار به مداخله در فرآیند دادگاه و آزادی شیخ زکزاکی نخواهد کرد. دولت فدرال نیجریه مشارکت خود در ادامه بازداشت رهبر شیعیان این کشور را انکار کرد. در بیانیه شهو آمده است که پرونده زکزاکی نزد دادگاه کادونا است و هیچ ربطی به دولت ندارد. او از حامیان زکزاکی خواست تا به جای به وجود آوردن آسیب های روزانه بر ادامه محاکمه شیخ زکزاکی تمرکز داشته باشند.

 

شخصیت‌ های جهانی به سازمان ملل نامه فوری زدند

ده‌ها شخصیت جهانی خواستار رسیدگی فوری به وضعیت حساس شیخ رهبر جنبش اسلامی نیجریه شدند. ۵۳ شخصیت جهانی در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل خواستار رسیدگی فوری به وضعیت حساس سلامتی حجت الاسلام شیخ «ابراهیم زکزکی» رهبر جنبش اسلامی نیجریه و همسر او شدند. این چهره های علمی، دینی، سیاسی، نظامی، اقتصادی و رسانه ای همچنین با اشاره به مواد اعلامیه جهانی حقوق بشر خواستار برگزاری انتخابات آزاد در نیجریه شدند. امضاءکنندگان این نامه از ادیان و ملیت های مختلف ــ از جمله آمریکا، ایرلند، ترکیه، سوئیس، فرانسه، کانادا و نروژ ــ هستند.

 

مشهد با حضور مراجع عظام تقلید غبارروبی شد

مضجع منور امام علی بن موسی الرضا (ع) با حضور مراجع عظام تقلید و علمای اعلام غبارروبی شد. در آستانه ۲۳ ذی القعده روز زیارتی امام رضا(ع) آیین غبارروبی مضجع شریف رضوی با حضور مراجع عظام تقلید، علمای اعلام و خدام آستان قدس رضوی برگزار شد. در این مراسم معنوی که با حضور آیات عظام جوادی آملی، سبحانی، مکارم شیرازی، علوی گرگانی، آیت الله علم الهدی امام جمعه مشهد و حجت الاسلام والمسلمین مروی تولیت آستان قدس رضوی برگزار شد، روضه منور رضوی با گلاب ناب شست وشو داده شد. آوای جان بخش کلام الهی و مداحی مداحان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) زینت بخش این مراسم بود و در ادامه آیات عظام با ورود به داخل ضریح مطهر، ضمن تعویض روپوش سنگ مضجع منور، تمامی قسمت‌های داخلی ضریح را غبارروبی کرده، با گلاب ناب شست وشو داده و سپس به نماز ایستادند. غبارروبی از آیین‌های دیرین حرم مطهر رضوی است که معمولا چند بار در سال با حضور مراجع تقلید، آیات عظام و شخصیت‌های کشوری و استانی برگزار می‌شود.

 

تشکر رهبر انقلاب به مردم متدین کشمیر ابلاغ شد

رابط نماینده مقام معظم رهبری در هندوستان با حضور در کمیته امداد، سومین مرحله کمک‌های شیعیان هندوستان برای مردم سیل‌زده کشورمان را به این نهاد اهدا کرد. این بخش از کمک‌های شیعیان و مردم نیکوکار هندوستان برای سیل‌زدگان ایران معادل ۷۰ هزار دلار وجه نقد به همراه ۱۵ میلیون روپیه، طی چند روز گذشته به رئیس کمیته امداد تحویل شد. سیدپرویز فتاح در نامه‌ای به حجت‌الاسلام والمسلمین قمی، معاون ارتباطات و بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری، ضمن تقدیر از این اقدام مردم نیکوکار هندوستان، تاکید کرد که این مبلغ همچون کمک‌های پیشین، صرف تامین نیازها و مسکن مددجویان ساکن در مناطق سیل‌زده خواهد شد. گفتنی است شیعیان هندوستان پیش از این در ۲ مرحله مبلغ سه میلیارد تومان به صورت نقدی و ۳۹ قطعه طلا را با تحویل به کمیته امداد، به سیل‌زدگان کشور اختصاص دادنده بودند. این گزارش می افزاید: جمعی از مسلمانان منطقه کشمیر با ارسال نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب با اظهار تأسف از حادثه سیل در ایران، عنوان کردند: ما مردم و جوانان در شهرهای کشمیر هندوستان، ضمن آرزوی سلامتی، عزت و سربلندی برای رهبر معظم انقلاب اسلامی، بدین‌ وسیله به استحضار می‌رسانیم از حادثه تأسف برانگیز سیل اخیر در ایران که سبب ویرانی و خسارت زیادی به مردم شریف ایران شد، بسیار متأسف هستیم و صمیمانه با همه حادثه‌دیدگان اظهار همدردی می‌کنیم. در ادامه این نامه، به راه‌اندازی ستادهای جمع‌آوری کمک برای سیل‌زدگان اشاره و خاطرنشان شده است: موسسات و سازمانهای مردمی و جوانان منطقه، پشت سر علما و روحانیون اقدام به راه‌اندازی ستادهای جمع‌آوری کمک برای سیل‌زدگان ایران کردند و در حد توان، کمک های نقدی و غیرنقدی خود را اهدا کردند. در این نامه همچنین تاکید شده است: مردم برخی از مناطق علی‌رغم اینکه خود از سطح اقتصادی پایینی برخوردار هستند، اما خالصانه علاوه بر اهدای مبالغ نقدی، زمین کشاورزی، احشام و دام خود را هدیه کردند و همچنین بانوان اقدام به اهدای زیورآلات و جواهرات خود برای کمک به سیل‌زدگان ایران داشتند که این اقدام مردم منطقه، برخاسته از ارادت قلبی به نظام جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری بوده است. به دنبال وصول این نامه، معاونت بین‌الملل دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی مراتب تشکر حضرت آیت الله خامنه‌ای را از احساسات و عواطف ارزشمند مردم متدین و مقاوم کشمیر ابلاغ کرد.

 

مرکز اسلامی ایرلند به آزادی خواهان شیخ زکزکی پیوست

مرکز اسلامی ایرلند با ابراز نگرانی از وضعیت رهبر جنبش اسلامی نیجریه خواستار آزادی فوری این مقام برجسته شیعی شد. مرکز اسلامی ایرلند در نامه ای به سفارت نیجریه در ایرلند خواستار آزادی فوری «شیخ ابراهیم زکزکی» رهبر جنبش اسلامی و همسرش شد. در این نامه آمده است: با توجه به اینکه شیخ زکزکی رهبر جنبش اسلامی نیجریه است و همچنین یک شخصیت شیعه برجسته می باشد خیلی دردناک است که منزل ایشان مورد تهاجم واقع شده و شیخ زکزکی نیز مجروح و مدتهاست بدون اتهام و محاکمه دستگیر می‌شود. از آن موقع به بعد وضعیت جسمانی ایشان بدتر شده است و یکی از چشمهایش نیز نابینا شده است. مرکز اسلامی ایرلند با ابراز نگرانی از وضعیت شیخ زکزکی خواستار آزادی سریع شیخ و همسرش شد. این مرکز ضمن محکوم کردن رفتار دولت نیجریه درقبال شیخ زکزکی خواستار رسیدگی سریع به وضعیت درمانی وی و همسرش و آزادی سریع ایشان شد.

 

 

عفو بین‌الملل آزادی شیخ را از آل خلیفه درخواست کرد

سازمان عفو بین‌الملل از رژیم آل خلیفه خواست شیخ علی سلمان و نبیل رجب، دو معترض بحرینی را بدون هیچ شرطی آزاد کند. نبیل رجب، رئیس مرکز حقوق بشر بحرین از سه سال پیش در زندان به سر می برد و به سبب توئیت هایش در خصوص شکنجه در زندان و انتقاد از کمپین نظامی عربستان و امارات در یمن به پنج سال زندان محکوم شده است. شیخ علی سلمان نیز از رهبران مخالفان و دبیرکل جمعیت الوفاق بحرین است.

 

حزب‌الله آماده جنگ با اسرائیل شد

سایت دیلی بیست آمریکا در گزارشی اعلام کرد: حزب‌الله لبنان به استقرار مجدد نیروهایش در مرزهای اسرائیل نه فقط در مرز با لبنان بلکه در مرز با سوریه به ویژه در مناطق مجاور جولان روی آورده است. یکی از این رهبران که خود را سمیر نامیده اما نام واقعی‌اش را فاش نکرده گفته است، ۸۰۰ نیرو در مرزهای بین لبنان و اسرائیل تحت رهبری‌اش هستند. او گفت: تحریم‌های آمریکا علیه حزب‌الله باعث می‌شود حزب آماده اتخاذ اقدامی در جبهه اسرائیل باشد. سمیر گفت: جنگ جدید با جنگ‌های قبلی فرق دارد. مواضعی که حزب‌الله در بخش سوری جولان اتخاذ کرده به او اجازه گشودن جبهه دومی علیه اسرائیل را خواهد داد. این رهبر به افزایش توانایی‌های جنگی حزب‌الله در سال‌های اخیر به ویژه از طریق دستیابی به پهپادها و سلاح‌های ضد هوایی و دریایی و مهارت‌هایی که نیروهای حزب‌الله در سوریه کسب کرده‌اند، اشاره کرد. وی خاطرنشان کرد: حزب‌الله به رغم مشکلاتی را به لحاظ اقتصادی دارد که موجب کاهش حقوق عناصر حزب‌الله به نصف شده اما به لحاظ نظامی بسیار قوی است. وی افزود: حزب‌الله قبل از آغاز جنگ سوریه مایل به گشودن جبهه دومی در جولان بود اما دولت سوریه در آن زمان آن را خط قرمز خواند. اکنون هیچ‌گونه خطوط قرمزی وجود ندارد. یک عضو دیگر حزب‌الله گفت، نیروهایی که از سوریه بازمی‌گردند بازنشسته نمی‌شوند بلکه به جنوب لبنان منتقل می‌شوند و در آنجا وظایف جدیدی برعهده می‌گیرند. همچنان برخی از یگان‌ها در سوریه هستند اما بسیاری از آن‌ها به لبنان یا جولان بازگشته‌اند. وی افزود که رهبری حزب‌الله معتقد است که بحران در خلیج فارس منشأ نزاع جدید احتمالی با اسرائیل است.

 

هواپیمای انصارالله در مسکو نشست

یک هیأت از سوی جنبش انصارالله یمن به روسیه سفر کرده است. این هیأت به ریاست «محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله یمن به روسیه سفر کرده است. قرار است اعضای این هیأت با مسئولان و مقامات روسی دیدار کنند. عبدالسلام اواخر ماه اکتبر سال گذشته با میخاییل بوگدانوف معاون وزیر خارجه روسیه دیدار کرده بود.

 

نمایندگان بیوت آیات عظام وارد مدینه منوره شدند

نمایندگان بیوت آیات عظام و مراجع تقلید بامداد سه شنبه وارد فرودگاه مدینه منوره شدند و از سوی حجت الاسلام و المسلمین سید جواد مظلومی معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری به نمایندگی از سرپرست حجاج ایرانی و آقای ناصر حویزاوی رییس ستاد مدینه و جمعی از مسئولان سازمان حج وبعثه مورد استقبال قرارگرفتند. این آخرین گروه از نمایندگان بیوت مراجع تقلید و آیات عظام نوری همدانی؛ سبحانی؛ جوادی آملی؛ سیستانی؛ مکارم شیرازی؛ صافی گلپایگانی؛ شبیری زنجانی؛‌ وحید خراسانی؛ حکیم؛ فیاض؛ حسینی شاهرودی و حائری بودند که وارد مدینه منوره شده اند. پیش از این نیز شماری دیگر از علما و نمایندگان مراجع تقلید وارد مدینه شده بودند. با ورود آخرین گروه از نمایندگان بیوت آیات عظام؛ بعثه سایر مراجع تقلید نیز در مدینه منوره فعال شده و مقلدان حضرات یاد شده می توانند برای امور شرعی و مذهبی به بعثه مراجع تقلید مراجعه نمایند.

 

«تاریخ کتابت قرآن و قرائات» منتشر شد

کتاب «تاریخ کتابت قرآن و قرائات (تاریخ قرآن)» منتشر شد این کتاب حاصل تلاش علمی محسن رجبی قدسی در گروه قرآن‌پژوهی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه است که روانه بازار نشر شده است. در بخشی از این کتاب آمده است: پیامبر اکرم(ص) همزمان با تعلیم و ترویج قرائت و کتابت قرآن کریم و جمع و تدوین و تنظیم و ترتیب آیات و سوره‏‌ها در مُصحَف، نظام آموزش قرآن را با هدف فهم و بکارگیری زبان آن بنیان­گذاری کردند. بر اساس زمینه­‌های صدور حدیث «نزول قرآن بر هفت حرف»، رسول خدا هم قرائات برآمده از اختلاف­‌های لهجه‌‌ای و زبانی مسلمانان را تجویز نمودند، و هم از گسترش تصریفات قرآنی در سه حوزه کلمات، آیات و سوره­‌ها استقبال کردند؛ قرائات تصریفی نماد پویایی و زایایی زبان قرآن و فهم صحابه است که آن را ممزوج با آیات یا به شكلی جدید برگرفته از ساختار زبان قرآن به‏ کار می‌­بردند. با رحلت پیامبر اکرم(ص) از گسترش قرائات تصریفی و تفسیری جلوگیری و گسترۀ وسیع قرائات به رسم الخط مصاحف امام محدود شد. به این ترتیب، هفت قرائت همسو با قرائت متواتر میان مسلمانان و موافق با رسم المصحف، در آغاز سدۀ چهارم هجری در تألیف ارزشمند ابن مجاهد «السبعة فی القراءات» تثبیت شد.

 

دومینوی هتاکی ترامپ علیه نماینده مسلمان کنگره تکرار شد

گروه بین‌الملل ــ رئیس‌جمهور آمریکا باز هم به حملات لفظی علیه «رشیده طلیب»، نماینده مسلمان مجلس نمایندگان آمریکا، ادامه داد و این بار او را دیوانه و روانی توصیف کرد. به نقل از دیلی‌صباح؛ ترامپ در سخنانی رشیده طلیب را مورد انتقاد قرار داد و گفت: او شایسته نمایندگی مردم میشیگان و ارزش‌های آن‌ها نیست. همچنین رئیس‌جمهور آمریکا طلیب را خبیث، دیوانه و روانی توصیف کرد. ترامپ اخیراً حملات تند و نژادپرستانه‌ای را به نمایندگان زن مسلمان و رنگین‌پوست کنگره، که از نمایندگان حزب دمکرات هستند، آغاز کرده است. وی چندی قبل به چهار نماینده زن کنگره، که نام‌های رشیده طلیب و ایلهان عمر هم در میان آن‌ها بود، حمله کرد و گفت که آنها باید به کشورهای جنگ‌زده خودشان بازگردند. هر چهار زن نماینده شهروند آمریکا محسوب می‌شوند و همه به جز ایلهان عمر، که مسلمان است، در ایالات متحده متولد شده‌اند. رشیده طلیب و ایلهان عمر نخستین زنان مسلمان راه‌یافته به مجلس نمایندگان آمریکا هستند.

 

کاغذ دولتی از زیر چاپ قرآن در رفت

احمد حاجی‌شریف، کارشناس چاپ قرآن و مشاور رئیس سازمان دارالقرآن الکریم درباره کاهش آمار چاپ قرآن در کشور گفت: دلیل عمده این مسئله گرانی کاغذ است و در این راستا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ماه‌های اخیر کاغذ به قیمت ارز دولتی را در اختیار ناشران اعم از ناشران قرآنی و … قرار داده که اقدام خوبی است، اما نظارت بر توزیع این کاغذ‌ها وجود ندارد. وی افزود: ناشر یا سازمانی هزار بند کاغذ از وزارت ارشاد دریافت می‌کند، اما هیچ نظارتی بر چگونگی مصرف آن وجود ندارد. برای مثال ناشری که می‌تواند با این میزان کاغذ ۲۰ هزار جلد قرآن چاپ کند اعلام وصول نمی‌شود و نظارتی نیست که با قیمت کاغذ دولتی وارد بازار نشر می‌شود یا به قیمت کاغذ آزاد و نبود نظارت سبب ایجاد فساد می‌شود. حاجی‌شریف ادامه داد: برای مناطق محروم نیاز به قرآن بود و از ناشری که کاغذ دولتی دریافت و قرآن چاپ کرده بود قرآن خواستیم که هر جلد را ۲۲ هزار تومان قیمت‌گذاری کرده بود، در حالی که با کاغذ دولتی قیمت تمام‌شده هر جلد قرآن ۱۰ هزار تومان می‌شود. البته کاغذ‌هایی هم وجود دارد که بند‌های آن دست‌نخورده در بازار آزاد به فروش می‌رود. در حال حاضر قرآن‌هایی که با کاغذ دولتی چاپ می‌شود، نباید بیش از ۱۴ هزار تومان در بازار نشر فروخته شود. وی درباره چاپ قرآن در سازمان دارالقرآن الکریم نیز بیان کرد: سازمان دارالقرآن هنوز قرآنی چاپ نکرده، اما با توجه به دریافت ۵۰۰ بند کاغذ از وزارت ارشاد و انعقاد قراردادی، تعدادی کتاب و قرآن چاپ خواهد کرد و این قرآن‌ها تا اواخر ماه جاری آماده عرضه خواهند بود و در این راستا می‌توانید قیمت آن را از فروشگاه سازمان رصد کنید. این کارشناس چاپ و نظارت بر قرآن درباره چاپ بدون مجوز قرآن نیز بیان کرد: در حال حاضر قرآن بدون مجوز در کشور چاپ می‌شود، اما کسی نیست که رسیدگی کند و با توجه به گرانی کاغذ، برای آن‌ها صرفه اقتصادی ندارد که بخواهند آن را با کاغذ آزاد چاپ کنند و به نوعی عرصه برای آن‌ها تنگ می‌شود.حاجی‌شریف مهمترین مشکل در بازار نشر را نظارت دانست و یادآور شد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید نظارت‌های خود را تقویت کند و هر ناشر یا سازمانی که کتاب یا قرآن چاپ می‌کند بر تعداد کتاب‌های چاپ‌شده، محل چاپ و … نظارت کند. البته تعداد چاپخانه‌ها چندان زیاد نیست که از این کار عاجز باشد.

 

ایران آماده خروج از عثمان‌طه شد

آیین اختتامیه جشنواره کتابت سوره مبارکه «انسان» در حسینیه الزهرا(س) مجتمع امام خمینی(ره) برگزار شد. مهدی بابایی، مدیر اجرایی دارالکتابه در این مراسم با اشاره به برگزاری کارگاه‌های آموزشی کتابت قرآن و جشنواره‌های گوناگون گفت: برگزاری چنین دوره‌هایی برای مرکز طبع و نشر قرآن و دارالکتابه افتخار بود که در راستای ارتقای سطح کاتبان و خوشنویسان تلاش کنیم. وی افزود: مقایسه وضعیت خطوط قرآنی طی یک دهه (اواخر دهه ۸۰) و امروز چه از نظر کمی و چه کیفی نشانگر میزان توفیق ما در این زمینه است و می‌تواند معیار خوبی از وضعیت فعلی باشد. هر چند در سال ۹۶ و ۹۷ به دلایلی، فعالیت آموزشی دارالکتابه کمرنگ شد، اما فعالیت کاتبان در عرصه‌های بین‌المللی که سابقه نداشت و انتشار قرآن به خط کاتبان ایرانی از نقاط قوت این دو سال بود و همچنین در ماه مبارک سال گذشته، تعدادی از کاتبان با مقام معظم رهبری دیدار داشتند که این موضوع در نوع خود اتفاق مبارکی بود.بابایی ادامه داد: پس از نزدیک به یک دهه فعالیت، تصمیم داریم سرفصل جدیدی از فعالیت‌های دارالکتابه را آغاز کنیم و این موضوع در راستای ارتقای خطوط ایرانی خواهد بود.وی تصریح کرد: یکی از اشکالات مهم در رابطه با قرآن‌های حزبی است که از وسط آیه شروع و در وسط آیه ختم می‌شود. سازمان دارالقرآن باید جلوی انتشار چنین قرآن‌هایی را بگیرد تا قرآن‌های حزبی به صورت یک‌دست، زیبا و منظم ارائه شود. خط و کتابت قرآن توقیفی و الزامی نیست و این‌گونه نیست که تنها یک خط، خط قرآن باشد؛ بنابراین خط اجتهادی است و کاتبان باید در آن نوآوری کنند و اگر فقط در یک خط مانند عثمان طه متوقف شویم، برای کشورمان زیبنده نخواهد بود.

 

حجت الاسلام جعفری دست مکار آمریکا را رد کرد

حجت الاسلام والمسلمین ناصر عباس جعفری در واکنش به اعلام  آمادگی ترامپ برای میانجیگری میان هند و پاکستان در مورد کشمیر گفت: تصمیمات آمریکا همیشه به ضرر پاکستان بوده است و با توجه به سیاست های آمریکا نسبت به فلسطین نمی شود به قول میانجیگری ترامپ درمورد مسئله کشمیر اعتماد کرد. وی درمورد سفر عمران خان به آمریکا اظهار داشت: عمران خان نخست وزیر پاکستان در سفر خود به آمریکا سیاست های خارجی پاکستان را شفاف و طبق منافع کشور اظهار کرد، از سوی دیگر دولتمردان سابق کشور با تسلیم شدن در برابر قدرت های جهانی ضرر بسیار زیادی به منافع کشور زدند و پس از بیانات عمران خان نخست وزیر پاکستان در آمریکا دنیا باید بفهمد که پاکستان به دنبال امنیت و آشتی در منطقه است. دبیرکل مجلس وحدت مسلمین پاکستان سیاست های اشتباه سابق پاکستان را موجب از دست دادن بیش از هفتاد هزار شهروند پاکستانی و میلیاردها دلار دانست و افزود: اظهارات عمران خان در مقابل سیاست جنون جنگی آمریکا مبنی بر داشتن روابط خوب با کشور های همسایه و آرزوی امنیت برای منطقه به نفع پاکستان است، در حال حاضر آمریکا رو به افول است و پاکستان برای پیشرفت خود باید یک سیاست خارجه آزاد ترتیب دهد. وی در پایان گفت: ان شاءالله تلاش و کوشش مردم مظلوم کشمیر به نتیجه نخواهد ماند و به زودی کشمیر هم از دست ارتش اشغالی هند آزاد خواهد شد. گفتنی است دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در دیدار اخیر با نخست وزیر پاکستان آمادگی خود برای میانجی گری میان هند و پاکستان برای حل و فصل تنش های به وجود آمده بین این دو کشور در رابطه با کشمیر اعلام کرده است.

 

واتیکان آتش تفرقه بین مذاهب را خاموش کرد

لئوبو کاردی سفیر واتیکان و اسقف اعظم، با حضور در دانشگاه مذاهب اسلامی، با اشاره به جایگاه مذاهب در تامین صلح جهانی، اظهار داشت: دانشگاه مذاهب اسلامی با توجه به جایگاه مهمی که در جهت همگرایی دارد، یک دانشگاه مهم میدانم و واتیکان آماده است دانشگاه های خود را برای همکاری با این دانشگاه آماده کند. سفیر واتیکان در ایران ادامه داد: وجود مراکز علمی در ایران  بسیار برجسته است و با وجود این مجموعه های پژوهشی و علمی معلوم می شود که در عرصه های دینی، پژوهش های خوبی صورت گرفته است. لئوبو کاردی سفیر واتیکان در پایان با بیان این که اختلاف بین مذاهب مانع صلح جهانی است، گفت: تفرقه مذهبی مشکل بزرگی است و با تفرقه نمی توانیم به صلح جهانی بیاندیشیم.

 

امامان جماعت انگلیس نشست مبارزه با حمله به مساجد برگزار کردند

به نقل از keighleynews، امامان جماعت شهر کیلی در انگلستان، در نشست آموزشی «مبارزه با جرایم نفرت محور و اسلام هراسی» شرکت کردند. بیش از ۲۰ امام جماعت برای ایجاد امنیت بیشتر در مساجد و ایجاد فضای امن تر برای نمازگزاران، دوره آموزشی دیدند. این برنامه یک روزه توسط یک متخصص امنیتی در مسجد جامع کیلی برگزار گردید. محمد ناظم از انجمن مسلمانان کیلی میزبان این سمینار بود. دکتر ناظم گفت: در دوره آموزشی ما تمام کمک های عملی و مشاوره ها برای حفاظت از ساختمان های عمومی و امنیت نمازگزاران و بازدیدکنندگان را مورد بررسی قرار می دهیم. وی افزود: ما مشارکت و کار از نزدیک با خدمات اضطراری از جمله پلیس، آمبولانس ها و آتش نشانی و همچنین شورای شهری را ارزیابی می کنیم. درحالی که حملات علیه مراکز دینی به ویژه مساجد رو به افزایش گذاشته، و حادثه تروریستی در کرایست چرچ در نیوزیلند به وقوع پیوست، رهبران دینی و امامان جماعت چگونگی برخورد درهنگام وقوع چنین حوادثی را می آموزند. از دیگر بحث هایی است  که در این نشست به آن اشاره شد، رابطه و همکاری بهتر میان مساجد سازمان هایی چون پلیس، آتش نشانی و شورای شهری برای حفاظت از مساجد بوده است. مساجد شهر کیلی همچنین خواستار ایجاد یک طرح تامین مالی حفاظتی اماکن مقدس نیز شدند که تاریخ ارائه درخواست نامه ها برای این طرح تا ۳۰ آگوست امسال است.

 

سردار صفوی به دیدار آیت الله علما رفت

نماینده ولی فقیه درکرمانشاه با سرلشکر صفوی دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا، به منظور ارزیابی آمادگی های دفاعی و امنیتی به استان کرمانشاه سفر کرده بود، دیدار کرد. آیت الله علما با سرلشکر صفوی دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا که به منظور ارزیابی آمادگی های دفاعی و امنیتی و پیگیری روند اجرای طرح گرمسیری از مصوبات سفر پر خیر و برکت مقام معظم رهبری به استان سفر کرده بود، دیدار کرد. سردار صفوی، دستيار و مشاور عالي فرمانده معظم كل قوا، در ادامه سفر خود از یگان های مستقر در غرب کشور و پروژه های عمرانی و سازندگی، در رأس هیاتی از فرماندهان نظامی و مسئولین و کارشناسان، بازدید کرد.

 

آفریقای جنوبی مسجد ساحلی را برای ۱۳۴ بار رد کرد

به نقل از dailymaverick، مسلمانان شهر ساحلی گوردون بی در آفریقای جنوبی، با گذشت ۵ سال هنوز در انتظار تاییدیه برای ساخت مسجد هستند. جامعه اسلامی این شهر ساحلی از سال ۲۰۱۴ تاکنون برای ساخت یک مسجد و مرکز اسلامی در شهرشان درخواست نامه داده اند و با وجود اینکه پس از ۵ سال بالاخره شورای شهری اجازه ساخت مسجد را داده است، یک درخواست تجدید نظر بار دیگر روند مسجدسازی در این شهر را به تأخیر انداخته است. درحالی که شهرداری مسجدسازی برای مسلمانان را به تاخیر می اندازد، جامعه اسلامی این منطقه در ۶ سال گذشته از یک انبار قدیمی در پشت مرکز خرید برای عبادت و اقامه نمازهای جماعت استفاده می کند. در این میان نمازخانه موقت مسلمانان دارای معایب زیادی می باشد از جمله اینکه ورودی آن از منطقه کثیفی از شهر می گذرد و پس از عبور از یک پلکان طولانی به طبقه بالا، فضای کافی برای نماز خواندن جمعیت زیاد مسلمانان در این منطقه نیز وجود ندارد. جامعه اسلامی گوردون بی در سال ۲۰۱۴ قطعه ای زمین را به هدف ایجاد یک مسجد مستقل خریداری کردند. این قطعه زمین به مساحت ۲ هزار و ۷۰۰ مترمربع تقریبا دو خیابان با نمازخانه و انبار قدیمی فاصله دارد. هزینه ساخت مسجد ۱٫۲ میلیون راند (واحد پول آفریقای جنوبی) است. کمک های مالی اعضای مختلف جامعه اسلامی و کمک های اهدایی خارجی سبب شد مسلمانان بتوانند بودجه ساخت مسجد را تهیه کنند، با این حال سنگ اندازی های شورای شهری تا به امروز مانع ایجاد این مسجد شده است. مسلمانان می گویند که تاکنون بیش از ۱۳۰ بار درخواست نامه آنان توسط این شورا رد شده است.

کانال سروش خبرگزاری رسمی حوزه
کانال ایتا خبرگزاری رسمی حوزه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *