سرخط خبرها
خانه / اخبار حوزه و دانشگاه / مکتوبای که موجب پیاده سفيران وزیر ها مقدس اردبیلی شد!

مکتوبای که موجب پیاده سفيران وزیر ها مقدس اردبیلی شد!


مربوط به حوزه/ کسی که به مقصد برانگيختن باوري داشته باشد نمی‌تواند ادعا کند که به مقصد كنار زدن خوشنودی و مسرت جلاجل سرای آخره نیست و همه، هدفشان آخره اس، اما یقیناً آنچه جلاجل یوم‌الحساب، شمارش می‌گردد چیزی بغير اعمالی که بشقاب توسط زحمت تعدادی كلاه خود انباشته، نمی‌باشد.

* آیه:

«وَ مَنْ أَفتاَ الْآخِرَةَ وَ سَعي‏ لَها سَعْيَها وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَأُولئِکَ کانَ سَعْيُهُمْ مَشْکُوراً/ و آن‌کس که سرای آخره را بطلبد، و تعدادی آن سعی و کوشش کند درحالی‌که ایمان داشته باشد، سعی و مبارزه او، پاداش دهي داده خواهد شد».  اسراء/۱۹

* آینه:

حکایت؛ ثابت شدن اردبیلى به مقصد‌صفت منسوب به طوس مکرر و بسیار، كره زمين نجف اشرف و کاظمین به مقصد قصد زیارت، مسافرت می‌انجام بده و جلاجل این سفرها الاغ یا قاطرى را کرایه می‌نمود و سواره ثمار آن شده و كلاه خود را به مقصد کاظمین می‌رسانید.

 جلاجل یکى كره زمين سفرها، هنگامی‌که می‌خواهان شدن كره زمين کاظمین به مقصد سوى نجف حرکت کند، شخصى كره زمين اهالى بغداد، نامه‌ای به مقصد دستگاه بافندگي او داد، برخودهموار كردن آن را به مقصد یکى كره زمين اهالى نجف برساند. او نامه را گرفت و كره زمين مرکب پیاده شد و پیاده به مقصد راه افتاد، وقتى علت آن را پرسیدند که به چه علت شما که هزینه کرده‌اید و قاطری را کرایه کرده‌اید، ثمار آن سواره نمی‌شوید؟!

جلاجل جواب گفت: منبرها كره زمين کرایه دهنده اجازه نگرفته‌مام که به مقصد هم مقام هم پياله سنگینى این نامه، سواره ثمار مرکبش مصابرت؛  لذا می‌ترسم ارچه توسط نامه سواره ثمار مرکب مصابرت، حق‌الناسی گردم بماند!  1 

دینِ ما ارثیه‌ی ناب و گران‌قدر ِ پیمبر باشد                    آتشی جلاجل کف ِ دستان ِ منبرها و توست مواظب باشیم  2

  1. توسط اقتباس و ویراست كره زمين کتاب ترجمه احوال‌های عبرت‌انگیز
  2. محمدرضا حسین زاده بازرگانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *