سرخط خبرها
خانه / اخبار حوزه و دانشگاه / ویزای کاری به آلمان

ویزای کاری به آلمان

آیا تا به حال در مورد ویزای کار آلمان و بلوکارت شنیده اید؟آیا اخذ ویزای کار بر سایر طرق رجحان دارد؟آیا راههای دستیابی به ویزای کارآلمان محدود است یا طرق متنوعی جهت اخذ آن وجود دارد؟

از دغدغه های اشخاص در مهاجرت رسیدن به سطحی امن از زندگی است که تعریف از سطح  رفاه و امنیت شغلی در هر کشوری با توجه به موقعیت جغرافیای،اقتصادی و فرهنگی آن کشور متفاوت است اما آنچه که در سراسر دنیا مشترک  می باشد توانایی فراهم آوردن نیازهای مادی و امنیت مالی است که از طریق داشتن شغلی مناسب امکان می یابد          .

 

حال تصور نمایید اقدام برای مهاجرت از ابتدا  از طریق یافتن و اخذ شغل امکان پذیر باشد.بلی در اکثر کشورها از جمله آلمان این امکان وجود دارد که شخص تحت ویزای (جست و جوی کار)  آربایت زوخه وارد خاک آلمان شده و طی مدت ۶ ماه شغل بیابند در این شرایط شخص نیازی به ارائه مدرک زبان ندارد اما واضح است که از مستلزمات برقراری ارتباط و رفع حداقل حوائج آشنایی  به زبان مشترک  می باشد پس بهتر است که شخص به زبان انگلیسی حداقل  با نمره ی ۵٫۵ یا زبان آلمانی حداقل A2 آشنا باشد.نیاز به تکلم و برقراری ارتباط امری اجتناب ناپذیر است و در هر نوع اقدامی جهت مهاجرت ارائه ی مدرکی دال بر دانستن زبان کشور مورد نظر یا حدافل قدرت بر تکلم حتی به زبان مورد وثوق دولت ها ((انگلیسی)) مورد نیاز است.درصورتی که شخص  با یافتن شغلی  دستمزد ی بیش از متوسط حقوق در المان  دریافت نماید یعنی معادل ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ یورو بعد از یکسال موفق به در یافتblue card  می شود.

مزیت اخذ بلو کارت چیست؟

اخذ این کارت (blue card  ) امکان را برای شخص فراهم می کند تا در هر جا از اتحادیه اروپا به اشتغال بپردازد و با پرداخت مالیات موفق به اخذ اقامت گردد.

در اخذ ویزای کار و دستیابی به بلوکارت داشتن مدرک دانشگاهی رسمی و گذراندن دوره های آموزش حرفه ای در دانشگاهها ، موانع قانونی را کاهش می دهد و بر محدودیت های دستیابی به بازار کار خارجی استثنا وارد می نماید.

بلو کارت اتحادیه اروپا شامل افراد حرفه ای در زمینه های ریاضیات،علوم کامپیوتر ،علم وتکنولوژی و همچنان پزشکان نیز می شود.

در مورد دسترسی مدیران مجرب ، دانشمندان و  متخصصان به بازار کار مقررات به نحو ساده تری به اعتبار تخصص آنها و برجسته بودنشان اعمال می گردد.

خارجی هایی که واجد الشرایط هستند مانند پرستارانی که دارای مدرک رسمی می باشند نیز از وضیعت مساعدی جهت اخذ این کارت برخوردارند و علاوه بر آن مشاغلی که در  آن با کمبود نیروی کار روبرو هستند بدون آزمون نیرو می پذیرند.

 

 

از ماه اوت سال ۲۰۱۲ تصویب شد  که فارغ التحصیلان دانشگاههای آلمانی  که در خارج از خاک آلمان تحصیل کرده اند و مدارک انها مورد تایید کشور آلمان می باشد ویزای شش ماهه ای مبنی بر اجازه کار دریافت دارند البته می بایست امنیت معاش خودیعنی توان پرداخت مخارج زندگی خود در این مدت را ثابت نمایند ،لازم به ذکر است که در این مدت  اجازه خود اشتغالی را نخواهند داشت.

 

 

طریقه دیگر اخذ بلو کارت پرداختن به امور آموزشی و پرورشی است .

اتباع کشورهای دیگر نیز این امکان را دارند تا با تاسیس شرکت های آموزشی خاص در آلمان به اشتغال پرداخته و کسب اقامت نمایند در این روش به تاییدیه آژانس  اشتغال فدرال نیاز است.

 

 

 

علاوه بر آن اشخاصی که از مدارس آلمانی در خارج از آلمان فارغ التحصیل شده اند و به دنبال شغل های آموزشی می باشند می توانند به عنوان کارآموز در صورت واجد الشرایط بودن بنا به تصویب آژانس اشتغال فدرال اجازه اقامت یابند.   از نگرانی های اصلی دولت فدرال کشور آلمان که از محبوب ترین کشورهای جهان است ، اشخاص واجد الشرایطی هستند که در دانشگاههای آلمان به تحصیل می پردازند این اشخاص که در خود آلمان فارغ التحصیل می شوند تحت ویزایی ۱۸ ماهه فرصت خواهند داشت که شغلی متناسب با رشته ی خود یافته و به اقامت دست یابند. نمودار زیرحضور و پراکندگی اتباع بیگانه در آلمان  و در نتیجه میل عظیم مهاجرت به آن کشور را نشان می دهد. طرق گفته شده از انواع راههایی است که اشخاص می توانند با ورود به آن ها به اشتغال پرداخته و در نهایت به اقامت که هدف و غا یت نهایی اکثر مهاجرین است دست یابند.در دل هر کدام از طرق مهاجرت میل به یافتن شغل و البته نیاز به اشتغال جهت دستیابی به موقعیت اجتماعی و جلوتر از آن رفع نیاز های شخصی و دستیابی به رفاه نهفته است. پس این مسئله اهمیت و مزیت مهاجرت کاری را نمایان تر ساخته و لزوم بررسی دقیق طرق آن را روشن می نماید

لازم به تذکر است که تجمیع اطلاعات و ارتقای آگاهی در هر زمینه خصوصا مهاجرت که سرنوشت شخص  را تحت تاثیر  مستقیم قرار می دهد شرط لازم هر اقدامی است .پس با اخذ مشاوره  از موسسات مورد وثوق و معتبر و وکلا می توان با گام های محکم وراسخ پیش رفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *